• Професійні журнали
    • Uteka
    • Портал Баланс-Бюджет
    • Видання "Баланс-Клуб"
  • Новини
  • Вебінари
  • Спецрозбір
  • Правова база
  • Конкурс
  • Магазин
  • Академiя
    Beta
  • Сервіси
  • Свiт позитива
  • Про нас
  • UAB: Кредити для Агро
  • Розділи
  • Головна
  • Правова база
    • Всі категорії
    • Всі категорії Ютека
    • Агро
    • Комерція
    • Новини
    • Спецрозбір
    • Медичні КНП
    • Вебінари
    • Online бібліотека «Баланс»
    • Online видання «Баланс»
    • Online видання «Баланс-Агро»
    • Агропорадники
    • Реальна бухгалтерія
    • Спецтема
    • Кадровик
    • Консультаційна лінія
    • ----------------
    • Всі категорії порталу Бюджет
    • Баланс-Бюджет
    • Online Баланс-Бюджет
    • Спецвипуски. Освіта
    • Держоргани
    • Спецпроєкти Бюджет
    • Новини Бюджет
    • Сервіси. Баланс-Бюджет
    • Вебінари. Баланс-Бюджет
    • ----------------
    • Моя професія
    • Моє життя
    • Бухгалтерська кухня
    • Uteka
    • ----------------
    • Календар бухгалтера
    • Дані для розрахунків
    • Калькулятори
    • Форми і бланки
    • Зразки
    • Чеклісти
    • ----------------
    • Правова база
  • Вхід
  • Підписатися
  • Кадровик
    • Трудовий та цивільний договір
    • Трудові відносини
    • Відпустки та час відпочинку
    • Військовий облік та бронювання
    • Пільги та гарантії працівникам
    • Режим роботи та робочий час
    • Навчання та стажування
    • Кадрове діловодство
    • Професійна класифікація
    • Охорона праці
    • Соціальне страхування
    • Перевірки та відповідальність
    • Юридична консультація
    • Звітність
    • Зразки кадрових документів
    • Спецвипуски для кадровика
  • Комерція
    • Зовнішньоекономічна діяльність
    • Документообiг
    • Зарплата і кадри
    • Карантин
    • МСФЗ
    • Робота з приватними підприємцями
    • Розрахунки
    • Спецвипуски для комерційних підприємств
    • Схеми бухгалтерських проводок
    • Облік, податки та звiтнiсть
    • Господарські операції
    • Приватний підприємець
    • Фінансовий аудит
    • Школа бухгалтера: просто про облік
    • Юридичні консультації
    • Перевірки
    • Uteka
    • Блог редакції Uteka-Комерція
  • Агро
    • Державна підтримка та інвестиції
    • Земля та земельні правовідносини
    • Карантин
    • Оподаткування та бухоблік сільгосппідприємств
    • Оплата праці та кадри в С/Г
    • Галузевий бухгалтерський облік в С/Г
    • Перевірки с/г підприємств
    • Фермерське господарство
    • Господарські операції в агросекторі
    • Розрахунки в С/Г
    • Спецвипуски для агропідприємств
    • Школа бухгалтера с/г галузі
    • Юридичні консультації
    • Uteka
    • Блог редакції Uteka-Агро
  • Медичні КНП
    • Організаційні документи
    • Планування діяльності
    • Бухоблік та оподаткування
    • Оплата праці та кадровий облік
    • Юридична підтримка
    • Карантин
Чеклісти Баланс-Бюджет Спецрозбір Реальна бухгалтерія Агропорадники Краще
 
Проф. журнали Новини Правова база Конкурс Магазин Академiя
Beta
Сервіси Бюджет Свiт позитива
Підписатися на Uteka Техпідтримка Моя база
Мій кабінет
Проф. журнали
Головна Спецтема Кадровик Комерція Агро Медичні КНП Спецрозбір Реальна бухгалтерія Агропорадники Вебінари Новини Online бібліотека «Баланс» Online видання «Баланс» Online видання «Баланс-Агро» Краще
Конкурс
Про конкурс Особистий кабінет
Магазин
Всі розділи Книжки Проф. журнали Заходи Сувеніри Бухгал.система "Баланс" Комплекти Uteka Доставка і оплата Контакти
Сервіси
Чеклісти Календар бухгалтера Дані для розрахунків Калькулятори Форми і бланки Зразки
Бюджет
Баланс-Бюджет Спецвипуски. Освіта Новини Бюджет Вебінари. Баланс-Бюджет Медицина Держоргани Спецпроєкти Бюджет Online Баланс-Бюджет
Свiт позитива
Моє життя Бухгалтерська кухня Uteka Моя професія Листівки
Академiя
Всі курси Партнерство Техпідтримка
  • Усі документи
  • Про вилучення з обі...
Зміст документа
Зміст документа
Детальна інформація

Наразі діє

Набрання чинності 01.03.2000

Тип документа

Закон

Номер документа

1393-XIV

Дата затвердження

14.01.2000

Дата вступу в дію

01.03.2000

Суб'єкт нормотворчості

Верховна Рада України

Галузі

Адміністративне право

Цей Закон встановлює правові та організаційні засади вилучення з обігу, переробки, утилізації, знищення або подальшого використання неякісної та небезпечної продукції з метою недопущення негативного впливу такої продукції на життя, здоров'я людини, майно і довкілля.

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції

(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000, № 12, ст.95)

{Із змінами, внесеними згідно із Законами
 від 15 травня 2003 року N 762-IV,
 від 9 квітня 2014 року N 1193-VII,
від 22 липня 2014 року N 1602-VII,
від 12 лютого 2015 року N 191-VIII,
 від 23 травня 2017 року N 2059-VIII,
від 20 вересня 2019 року № 124-IX,
від 6 вересня 2022 року № 2573-IX,
від 13 грудня 2022 року № 2849-IX}

{У тексті Закону слова "засоби масової інформації" в усіх відмінках і числах замінено словом "медіа"
згідно із Законом № 2849-IX від 13.12.2022}

 

Цей Закон встановлює правові та організаційні засади вилучення з обігу, переробки, утилізації, знищення або подальшого використання неякісної та небезпечної продукції з метою недопущення негативного впливу такої продукції на життя, здоров'я людини, майно і довкілля.

Розділ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Неякісна та небезпечна продукція

У цьому Законі до неякісної та небезпечної продукції відноситься:

продукція, яка не відповідає вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів стосовно відповідних видів продукції щодо її споживчих властивостей;

{Абзац другий статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

продукція, яка не відповідає обов'язковим вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів щодо її безпеки для життя і здоров'я людини, майна і довкілля;

{Абзац третій статті 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

продукція, якій з метою збуту споживачам виробником (продавцем) навмисне надано зовнішнього вигляду та (або) окремих властивостей певного виду продукції, але яка не може бути ідентифікована як продукція, за яку вона видається;

продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо мови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, яка має при цьому повідомлятися;

продукція, строк придатності якої до споживання або використання закінчився;

продукція, на яку немає передбачених законодавством відповідних документів, що підтверджують якість та безпеку продукції.

Стаття 2. Терміни та їх визначення

У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:

власник продукції - фізична або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності усіх форм власності, що виробляє чи реалізує відповідну продукцію;

продукція - будь-яка продукція (товари) вітчизняного виробництва або імпортована на митну територію України, призначена для споживання та (або) виробництва іншої продукції, у тому числі напівфабрикати і сировина, а також матеріали, які використовуються у процесі її виробництва, зберігання, транспортування, реалізації, пакування та маркування;

вилучення продукції з обігу - фактичне припинення обігу (реалізації) продукції, здійснене в установленому порядку, за рішенням власника продукції або спеціально уповноважених органів виконавчої влади в межах їх повноважень;

обіг продукції - рух продукції шляхом переходу права власності на неї починаючи з моменту введення її в обіг і закінчуючи споживанням, використанням або вилученням з обігу;

введення продукції в обіг - виготовлення або ввезення на митну територію України продукції з наступною її реалізацією на території України;

використання вилученої з обігу продукції - дії, в результаті яких забезпечується недопущення негативного впливу вилученої з обігу продукції на життя, здоров'я людини, майно і довкілля;

утилізація вилученої з обігу продукції - використання продукції як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів;

знищення вилученої з обігу продукції - механічна, фізико-хімічна, біологічна або інша обробка та розміщення (захоронення) продукції або її залишкових компонентів у спеціально визначених місцях;

переробка вилученої з обігу продукції - будь-які технологічні операції, пов'язані із зміною фізичних, хімічних чи біологічних властивостей вилученої з обігу продукції з метою підготовки її до утилізації або подальшого використання цієї продукції за умови приведення її у відповідність з вимогами нормативно-правових актів;

{Абзац десятий статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

поводження з вилученою з обігу продукцією - дії, спрямовані на переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу продукції.

Стаття 3. Сфера дії Закону

Цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі вилучення з обігу, переробки, утилізації, знищення або подальшого використання неякісної та небезпечної продукції, і поширюється на власників неякісної та небезпечної продукції, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також підприємства, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції.

Дія цього Закону не поширюється на власників продукції, діяльність яких пов'язана з виготовленням та участю в обігу військової, мисливської, спортивної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї; холодної та пневматичної зброї; вибухових речовин; спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони і засобів для виконання спеціальних операцій і оперативно-розшукових заходів; особливо небезпечних хімічних речовин; ядерного матеріалу, спеціального розщепленого матеріалу, іншої продукції в сфері використання ядерної енергії; лікарських і наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, а також тих власників продукції, що здійснюють міжнародні передачі товарів, які підлягають державному експортному контролю.

Стаття 4. Законодавство про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції

Законодавство про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції складається з законів України "Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини", "Про відходи", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про захист прав споживачів", цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Розділ II. ПОРЯДОК ВИЛУЧЕННЯ З ОБІГУ НЕЯКІСНОЇ ТА НЕБЕЗПЕЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ

Стаття 5. Вилучення неякісної та небезпечної продукції з обігу

Неякісна та небезпечна продукція підлягає обов'язковому вилученню з обігу.

Вилучення неякісної та небезпечної продукції з обігу здійснюється власником цієї продукції за його рішенням або за рішенням спеціально уповноважених органів виконавчої влади відповідно до їх повноважень.

Стаття 6. Вилучення неякісної та небезпечної продукції з обігу за рішенням її власника

Власник продукції зобов'язаний вилучити з обігу неякісну та небезпечну продукцію, привести її, при можливості, у відповідність з вимогами відповідних нормативно-правових актів або забезпечити переробку, утилізацію чи знищення такої продукції у порядку, передбаченому цим Законом.

{Стаття 6 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

Стаття 7. Вилучення неякісної та небезпечної продукції з обігу і подальше поводження з нею за рішенням спеціально уповноважених органів виконавчої влади

Спеціально уповноважені органи виконавчої влади, які здійснюють державний контроль і нагляд за якістю та безпечністю продукції (далі - спеціально уповноважені органи виконавчої влади), на підставі результатів відповідних перевірок видають у межах своїх повноважень обов'язкові для виконання власником продукції рішення про вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальше поводження з нею.

Стаття 8. Порядок вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і повернення її в обіг

Вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції здійснюється власником цієї продукції шляхом недопущення можливості її реалізації, споживання чи використання за призначенням, а також шляхом повернення її суб'єктами підприємницької діяльності, в яких ця продукція знаходиться на підставі договорів доручення, схову, перевезення та інших цивільно-правових договорів, що не передбачають передачі прав власності на продукцію.

Вилучена з обігу неякісна та небезпечна продукція повинна зберігатися власником у належно обладнаних і опломбованих (опечатаних) приміщеннях.

При приведенні вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції у відповідність з вимогами нормативно-правових актів, які встановлюють вимоги до відповідних видів продукції, зазначена продукція повертається в обіг за рішенням спеціально уповноважених органів виконавчої влади.

{Частина третя статті 8 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

Розділ III. ПОВНОВАЖЕННЯ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ ТА ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ У СФЕРІ ВИЛУЧЕННЯ З ОБІГУ НЕЯКІСНОЇ ТА НЕБЕЗПЕЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ І ПОДАЛЬШОГО ПОВОДЖЕННЯ З НЕЮ

Стаття 9. Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

До повноважень Кабінету Міністрів України у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею належить:

реалізація державної політики у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею;

спрямування та координація роботи міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею;

встановлення загальних вимог щодо порядку, умов та правил переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції.

Кабінет Міністрів України може здійснювати інші повноваження у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею відповідно до законів України.

Стаття 10. Повноваження Автономної Республіки Крим у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

До повноважень Автономної Республіки Крим у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею належить:

участь у формуванні державної політики у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею;

здійснення заходів щодо вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею відповідно до законодавства України;

контроль за додержанням законодавства фізичними та юридичними особами, які здійснюють діяльність щодо вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею на території Автономної Республіки Крим.

Законами України до повноважень Автономної Республіки Крим можуть бути віднесені також інші повноваження у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею.

Стаття 11. Повноваження місцевих державних адміністрацій у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

До повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею належить:

взаємодія з органами місцевого самоврядування у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею;

організація та сприяння створенню підприємств усіх форм власності, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції.

Під час підготовки проектів місцевих бюджетів місцеві державні адміністрації вносять пропозиції щодо залучення коштів, необхідних для здійснення заходів щодо вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею.

Стаття 12. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею належить вирішення питань щодо розміщення на своїй території підприємств, які здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, в тому числі прийняття рішень про відведення земельних ділянок для розміщення цих підприємств, а також здійснення інших повноважень відповідно до законів України.

Стаття 13. Спеціально уповноважені органи виконавчої влади у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

Спеціально уповноваженими органами виконавчої влади, що приймають рішення про вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальше поводження з нею, є центральні органи виконавчої влади, до відання яких належать питання забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, захисту прав споживачів, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, їх територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах Києві і Севастополі та інші органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень.

{Стаття 13 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

Стаття 14. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

{Назва статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2573-IX від 06.09.2022}

До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею належить:

{Абзац перший статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2573-IX від 06.09.2022}

здійснення державної санітарно-гігієнічної експертизи проектно-кошторисної документації підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції;

{Абзац третій статті 14 виключено на підставі Закону № 191-VIII від 12.02.2015}

встановлення санітарно-гігієнічних вимог до продукції, що виготовляється в результаті утилізації;

розроблення, погодження та затвердження нормативно-правових актів, що встановлюють порядок та умови використання, утилізації, знищення неякісної та небезпечної продукції;

{Абзац п’ятий статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

виконання інших повноважень, передбачених законами України.

{Статтю 15 виключено на підставі Закону № 124-IX від 20.09.2019}

Стаття 16. Повноваження центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки і його органів на місцях у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки і його органів на місцях у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею належить:

{Абзац другий статті 16 виключено на підставі Закону № 1193-VII від 09.04.2014}

координація і забезпечення здійснення оцінки впливу на довкілля та надання висновку з оцінки впливу на довкілля щодо проектно-кошторисної документації підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції;

{Абзац третій статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2059-VIII від 23.05.2017}

розроблення, погодження та затвердження нормативно-правових актів, що встановлюють порядок та умови використання, утилізації, знищення конкретних видів неякісної та небезпечної продукції;

{Абзац четвертий статті 16 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

{Абзац п'ятий статті 16 виключено на підставі Закону № 191-VIII від 12.02.2015}

виконання інших повноважень, передбачених законами України.

Стаття 17. Повноваження інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

Повноваження інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею визначаються законами України.

Розділ IV. ПЕРЕРОБКА, УТИЛІЗАЦІЯ, ЗНИЩЕННЯ АБО ВИКОРИСТАННЯ ВИЛУЧЕНОЇ З ОБІГУ НЕЯКІСНОЇ ТА НЕБЕЗПЕЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ

Стаття 18. Порядок, умови та правила переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції

Загальні вимоги щодо порядку, умов та правил переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок, умови та правила переробки, утилізації, знищення або подальшого використання конкретних видів вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції розробляються та затверджуються спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади в межах їх повноважень.

{Частину третю статті 18 виключено на підставі Закону № 191-VIII від 12.02.2015}

Стаття 19. Вимоги до підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції

Підприємства, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, зобов'язані:

забезпечувати належні безпечні для здоров'я людини та довкілля умови переробки, утилізації або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції;

забезпечувати переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції з додержанням вимог відповідних нормативно-правових актів;

{Абзац третій частини першої статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

вести облік надходження, а також переробки, утилізації або знищення вилученої з обігу продукції;

забезпечувати професійну підготовку, постійне підвищення кваліфікації фахівців;

{Абзац п'ятий частини першої статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 191-VIII від 12.02.2015}

своєчасно інформувати органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, а також населення через медіа про аварії та екстремальні ситуації на підприємстві;

своєчасно та кваліфіковано проводити ліквідацію аварій та екстремальних ситуацій на підприємстві;

виконувати вимоги відповідних нормативно-правових актів щодо переробки, утилізації або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції;

{Абзац восьмий частини першої статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законом № 124-IX від 20.09.2019}

не допускати несанкціонованого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції і зберігання такої продукції в непередбачених місцях.

{Частину другу статті 19 виключено на підставі Закону № 191-VIII від 12.02.2015}

Стаття 20. Оплата робіт, пов'язаних з переробкою, утилізацією, знищенням або подальшим використанням вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції

Оплата робіт, пов'язаних з переробкою, утилізацією, знищенням або подальшим використанням вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, здійснюється власниками цієї продукції.

Стаття 21. Переробка, утилізація, знищення або подальше використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, власник якої невідомий

У разі виявлення неякісної та небезпечної продукції, яка не має власника або власник якої невідомий, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування після одержання відповідного висновку спеціально уповноважених органів виконавчої влади забезпечують за рахунок коштів місцевих бюджетів переробку, утилізацію, знищення або подальше використання цієї продукції згідно з вимогами, встановленими цим Законом.

Відповідні місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування вживають заходів до встановлення власника неякісної та небезпечної продукції, який зобов'язаний відшкодувати всі витрати, пов'язані з переробкою, утилізацією, знищенням або подальшим використанням цієї продукції.

Розділ V. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПОВОДЖЕННЯ З НЕЯКІСНОЮ ТА НЕБЕЗПЕЧНОЮ ПРОДУКЦІЄЮ. ВИРІШЕННЯ СПОРІВ З ПИТАНЬ ВИЛУЧЕННЯ З ОБІГУ НЕЯКІСНОЇ ТА НЕБЕЗПЕЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ І ПОДАЛЬШОГО ПОВОДЖЕННЯ З НЕЮ

Стаття 22. Відповідальність за порушення законодавства про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції

Особи, винні в порушенні законодавства про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну, кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Посадові особи органів виконавчої влади у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею несуть відповідальність відповідно до закону.

{Стаття 22 в редакції Закону № 1602-VII від 22.07.2014}

Стаття 23. Вирішення спорів у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

Спори у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею розглядаються судом.

{Стаття 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 762-IV від 15.05.2003}

Розділ VI. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У СФЕРІ ВИЛУЧЕННЯ З ОБІГУ НЕЯКІСНОЇ ТА НЕБЕЗПЕЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ І ПОДАЛЬШОГО ПОВОДЖЕННЯ З НЕЮ

Стаття 24. Участь України у міжнародному співробітництві у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею

Україна бере участь у міжнародному співробітництві у сфері вилучення з обігу неякісної та небезпечної продукції і подальшого поводження з нею відповідно до норм міжнародного права.

Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

Розділ VII. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

2. Нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

3. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

відповідно до компетенції забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;

забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

 

Президент України

Л.КУЧМА

м. Київ
14 січня 2000 року
№ 1393-XIV

Пов'язані публікації
Практика обліку
09:44
09:44

Як оформити списання плодоовочевої продукції, що зіпсувалася під час зберігання

Баланс-Агро № 21 від 21 травня 2024 року Знищення або псування сільгосппродукції під час воєнного стану: що треба знати бухгалтеру Частина плодоовочевої продукції, що не була реалізована з певних причин, навесні виявляється непридатною. З цієї статті ви дізнаєтесь: чи можна вважати псування сіль...

Тамара Кучеренко

20.05.2024 153 0 0

Галузевий бухгалтерський облік в С/Г
10:00
10:00

Як оформити списання плодоовочевої продукції, що зіпсувалася під час зберігання

Частина плодоовочевої продукції, що не була реалізована з певних причин, навесні виявляється непридатною. З цієї статті ви дізнаєтесь: чи можна вважати псування сільгосппродукції її втратами в межах норм природного убутку; чи можна під час документального оформлення факту псування овочів та фрук...

Тамара Кучеренко

17.05.2024 379 0 2

Галузевий бухгалтерський облік в С/Г
11:00
11:00

Як списати залишки картоплі минулорічного врожаю

Сільгосппідприємство реалізувало частину посівної картоплі врожаю минулого року за ціною фуражної, а частина – залишилася на складі нереалізованою. Чи потрібно уцінювати продукцію перед продажем за нижчими цінами? Як правильно списати нереалізовані залишки? Відповіді на ці питання – у н...

Тамара Кучеренко

02.11.2023 298 0 3

Юридичні консультації
08:58
08:58

Товар зіпсований через відключення електроенергії: правові питання

Баланс № 49 від 6 грудня 2022 року Суть проблеми. Останнім часом через тривалі аварійні відключення електроенергії багато суб’єктів господарювання (далі – СГ) зіткнулися з проблемою псування продуктів харчування і необхідністю їх списання та утилізації. Про що стаття? Ми розглянемо, я...

Олена Кантерман

01.12.2022 95 0 1

Господарські операції
09:00
09:00

Товар зіпсований через відключення електроенергії: правові питання

Суть проблеми. Останнім часом через тривалі аварійні відключення електроенергії багато суб’єктів господарювання (далі – СГ) зіткнулися з проблемою псування продуктів харчування і необхідністю їх списання та утилізації. Про що стаття? Ми розглянемо, які документи потрібно оформити для с...

Олена Кантерман

01.12.2022 323 0 1

Оподаткування
08:40
08:40

Як списати зіпсовані запаси

Баланс № 36 від 7 вересня 2020 року Із цієї статті ви дізнаєтеся: чи можна вважати псування запасів їх втратами у межах норм природних втрат; чи можна при документальному оформленні факту псування запасів обійтися тільки актом списання цих запасів; на що слід звернути увагу при складанні тако...

Олена Кушина

07.09.2020 139 0 0

Господарські операції
09:00
09:00

Як списати зіпсовані запаси

Із цієї статті ви дізнаєтеся: чи можна вважати псування запасів їх втратами у межах норм природних втрат; чи можна при документальному оформленні факту псування запасів обійтися тільки актом списання цих запасів; на що слід звернути увагу при складанні такого акта (див. зразок). Із цієї статт...

Олена Кушина

03.09.2020 772 0 0

Щоденний бухгалтерський огляд
10:02
10:02

Строк придатності алкогольних напоїв та тютюнових виробів закінчився: дії суб’єкта господарювання

Правові та організаційні засади вилучення з обігу, переробки, утилізації, знищення або подальшого використання неякісної та небезпечної продукції з метою недопущення негативного впливу такої продукції на життя, здоров’я людини, майно і довкілля встановлено Законом України від 14 січня 2000 рок...

Редакція

24.07.2020 304 0 0

Господарські операції
09:09
09:09

Списання товарів: відображаємо в обліку

Акценти цієї статті: причини списання товарів; списання товарів у межах норм природних втрат і понад норми: нюанси обкладення ПДВ; відображення операцій зі списання товарів у бухгалтерському обліку та в обліку з податку на прибуток; перелік діючих на даний момент основних норм природних втрат....

Зінаїда Омельницька

12.11.2018 2612 0 1

Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції 

Головна:

  • Головна
  • Спецтема
  • Кадровик
  • Комерція
  • Агро
  • Медичні КНП
  • Спецрозбір
  • Реальна бухгалтерія
  • Агропорадники
  • Вебінари
  • Новини
  • Online бібліотека «Баланс»
  • Online видання «Баланс»
  • Online видання «Баланс-Агро»
  • Мітки

Підписатися на Uteka:

  • Спецтема - 8400 грн. / рік.
  • Кадровик - 7116 грн. / рік.
  • Комерція - 6864 грн. / рік.
  • Агро - 7248 грн. / рік.
  • Медичні КНП - 4416 грн. / рік.
  • Спецрозбір - 8400 грн. / рік.
  • Агропорадники - 3600 грн. / рік.
  • Вебінари - 6000 грн. / рік.
  • Online бібліотека «Баланс» - 8352 грн. / рік.
  • Online видання «Баланс» - 7704 грн. / рік.
  • Online видання «Баланс-Агро» - 7704 грн. / рік.
  • Популярні статті

Про нас:

  • Про нас
  • Зв'язатися з нами
  • Техпідтримка
  • Наші телефони
  • Користувацька угода

Партнери:

  • Depositphotos

Спільноти:

  • Facebook
  • Instagram
  • Telegram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

© 2014-2025

Швидка реєстрація

Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.

E-mail

Введіть e-mail

П.І.Б.

Введіть П.І.Б.

Телефон

Введіть номер телефону

Виберіть посада

Дякуємо за реєстрацію на сайті Uteka.ua.
Для підтвердження вашого e-mail адреси вам на пошту було відправлено листа.
Будь ласка, перейдіть за посиланням зазначеної в листі.

Надіслати повторно е-мейл з підтвердженням