• Професійні журнали
    • Uteka
    • Портал Баланс-Бюджет
    • Видання "Баланс-Клуб"
  • Новини
  • Вебінари
  • Спецрозбір
  • Правова база
  • Конкурс
  • Магазин
  • Академiя
    Beta
  • Сервіси
  • Свiт позитива
  • Про нас
  • UAB: Кредити для Агро
  • Розділи
  • Головна
  • Правова база
    • Всі категорії
    • Всі категорії Ютека
    • Агро
    • Комерція
    • Новини
    • Спецрозбір
    • Медичні КНП
    • Вебінари
    • Online бібліотека «Баланс»
    • Online видання «Баланс»
    • Online видання «Баланс-Агро»
    • Агропорадники
    • Реальна бухгалтерія
    • Спецтема
    • Кадровик
    • Консультаційна лінія
    • ----------------
    • Всі категорії порталу Бюджет
    • Баланс-Бюджет
    • Online Баланс-Бюджет
    • Спецвипуски. Освіта
    • Держоргани
    • Спецпроєкти Бюджет
    • Новини Бюджет
    • Сервіси. Баланс-Бюджет
    • Вебінари. Баланс-Бюджет
    • ----------------
    • Моя професія
    • Моє життя
    • Бухгалтерська кухня
    • Uteka
    • ----------------
    • Календар бухгалтера
    • Дані для розрахунків
    • Калькулятори
    • Форми і бланки
    • Зразки
    • Чеклісти
    • ----------------
    • Правова база
  • Вхід
  • Підписатися
  • Кадровик
    • Трудовий та цивільний договір
    • Трудові відносини
    • Відпустки та час відпочинку
    • Військовий облік та бронювання
    • Пільги та гарантії працівникам
    • Режим роботи та робочий час
    • Навчання та стажування
    • Кадрове діловодство
    • Професійна класифікація
    • Охорона праці
    • Соціальне страхування
    • Перевірки та відповідальність
    • Юридична консультація
    • Звітність
    • Зразки кадрових документів
    • Спецвипуски для кадровика
  • Комерція
    • Зовнішньоекономічна діяльність
    • Документообiг
    • Зарплата і кадри
    • Карантин
    • МСФЗ
    • Робота з приватними підприємцями
    • Розрахунки
    • Спецвипуски для комерційних підприємств
    • Схеми бухгалтерських проводок
    • Облік, податки та звiтнiсть
    • Господарські операції
    • Приватний підприємець
    • Фінансовий аудит
    • Школа бухгалтера: просто про облік
    • Юридичні консультації
    • Перевірки
    • Uteka
    • Блог редакції Uteka-Комерція
  • Агро
    • Державна підтримка та інвестиції
    • Земля та земельні правовідносини
    • Карантин
    • Оподаткування та бухоблік сільгосппідприємств
    • Оплата праці та кадри в С/Г
    • Галузевий бухгалтерський облік в С/Г
    • Перевірки с/г підприємств
    • Фермерське господарство
    • Господарські операції в агросекторі
    • Розрахунки в С/Г
    • Спецвипуски для агропідприємств
    • Школа бухгалтера с/г галузі
    • Юридичні консультації
    • Uteka
    • Блог редакції Uteka-Агро
  • Медичні КНП
    • Організаційні документи
    • Планування діяльності
    • Бухоблік та оподаткування
    • Оплата праці та кадровий облік
    • Юридична підтримка
    • Карантин
Чеклісти Баланс-Бюджет Спецрозбір Реальна бухгалтерія Агропорадники Краще
 
Проф. журнали Новини Правова база Конкурс Магазин Академiя
Beta
Сервіси Бюджет Свiт позитива
Підписатися на Uteka Техпідтримка Моя база
Мій кабінет
Проф. журнали
Головна Спецтема Кадровик Комерція Агро Медичні КНП Спецрозбір Реальна бухгалтерія Агропорадники Вебінари Новини Online бібліотека «Баланс» Online видання «Баланс» Online видання «Баланс-Агро» Краще
Конкурс
Про конкурс Особистий кабінет
Магазин
Всі розділи Книжки Проф. журнали Заходи Сувеніри Бухгал.система "Баланс" Комплекти Uteka Доставка і оплата Контакти
Сервіси
Чеклісти Календар бухгалтера Дані для розрахунків Калькулятори Форми і бланки Зразки
Бюджет
Баланс-Бюджет Спецвипуски. Освіта Новини Бюджет Вебінари. Баланс-Бюджет Медицина Держоргани Спецпроєкти Бюджет Online Баланс-Бюджет
Свiт позитива
Моє життя Бухгалтерська кухня Uteka Моя професія Листівки
Академiя
Всі курси Партнерство Техпідтримка
  • Усі документи
  • Про затвердження По...
Зміст документа
Зміст документа
Детальна інформація

Наразі діє

Набрання чинності 12.01.2016

Тип документа

Наказ

Номер документа

916

Дата затвердження

21.10.2015

Дата вступу в дію

12.01.2016

Суб'єкт нормотворчості

Міністерство фінансів України

Галузі

Фінансове право

Наказом Мінфіну затверджено новий Порядок оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами.

Новим порядком були усунуті неузгодженості з Податковим кодексом України у частині поширення тридцятиденного терміну для адміністративного оскарження податкових зобов’язань. Додано положення про транспортний податок та плату за землю.

Змінено і вимоги до оформлення заяв про оскарження. Вказано, що платник податків не повинен подавати відомості щодо неповідомлення контролюючого органу, рішення якого оскаржується, про подання скарги до контролюючого органу вищого рівня. В новий порядок вводиться також вимога про те, що скарги на рішення та на дії контролюючих органів повинні викладатися та подаватися окремо.

Новий Порядок більш деталізує підстави, за яких контролюючий орган залишає скаргу без розгляду повністю або частково, не здійснюючи, як то було раніше, відсилання до пунктів 56.3 та 56.6 статті 56 ПК України. Серед підстав залишення скарги без розгляду виділяються такі:

• непідписання скарги особою, яка подала скаргу, чи її представником або недодання до скарги належним чином оформлених та завірених документів, які підтверджують повноваження представника на її підписання;

• подання скарги з пропуском строку, крім випадків, передбачених пунктом 102.6 статті 102 ПК України:

• надіслання скарги до контролюючого органу, який не уповноважений її розглядати;

• надіслання заяви про відкликання скарги (відмову від скарги) повністю чи частково до прийняття рішення по скарзі;

• оскарження до суду рішення контролюючого органу;

• подання платником податків раніше скарги до контролюючого органу з того ж самого питання.

Новим Порядком контролюючому органу надано право виправляти допущені при оформленні рішення про результати розгляду скарги описки чи арифметичніпомилки, не змінюючи при цьому суть такого рішення, без необхідності подання для цього заяви особи. Усі інші положення, які містилися в попередньому Порядку, залишилися без змін.

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

НАКАЗ

21.10.2015                 м. Київ                      N 916

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
23 грудня 2015 р. за N 1617/28062

Про затвердження Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами

Із змінами і доповненнями, внесеними
наказами Міністерства фінансів України
 від 28 вересня 2016 року N 849,
від 28 липня 2017 року N 670,
від 14 січня 2021 року N 9

Відповідно до статті 19 1 розділу I, статей 55 та 56 глави 4 розділу II Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 375,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, що додається.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 25 грудня 2013 року N 848 "Про затвердження Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду органами доходів і зборів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17 січня 2014 року за N 99/24876.

3. Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України (Чмерук М. О.) в установленому порядку забезпечити:

подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;

оприлюднення цього наказу.

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України Макеєву О. Л. та Голову Державної фіскальної служби України Насірова Р. М.

 

В. о. Міністра

І. Уманський

ПОГОДЖЕНО:

 

Голова Державної
регуляторної служби України

К. М. Ляпіна

Голова Державної
фіскальної служби України

Р. М. Насіров


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
21 жовтня 2015 року N 916

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
23 грудня 2015 р. за N 1617/28062

Порядок
оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами

I. Загальні положення

1. Цей Порядок розроблено на підставі статті 19 1 розділу I та статей 55, 56 глави 4 розділу II Податкового кодексу України, статті 24 глави 4 розділу I Митного кодексу України, з урахуванням вимог статті 8 Закону України "Про звернення громадян".

2. Цим Порядком визначено процедуру оскарження платниками податків податкових повідомлень-рішень або інших рішень контролюючих органів (далі - рішення) під час адміністративного оскарження.

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

3. Цей Порядок не застосовується щодо оскарження рішень контролюючих органів, дій або бездіяльності їх посадових осіб та інших працівників, якщо спеціальним законом встановлено інший порядок оскарження таких рішень, дій або бездіяльності, а також при оскарженні постанов, прийнятих у справах про адміністративні правопорушення.

У разі якщо скарга стосується оскарження декількох рішень контролюючого органу, щодо частини яких існує інший порядок оскарження, вимоги цього Порядку застосовуються відносно тих рішень, стосовно яких не передбачені інші процедури оскарження.

4. Не підлягають адміністративному оскарженню:

грошові зобов'язання, самостійно визначені платником податків;

рішення контролюючих органів, які оскаржені платником податків у судовому порядку.

5. Терміни, що використовуються у цьому Порядку, мають такі значення:

розгляд матеріалів скарги у відкритому засіданні - розгляд матеріалів скарги контролюючим органом, який відбувається на підставі клопотання платника податків - скаржника, податкового агента або його уповноважених представників (у тому числі адвокатів), а також:

уповноважених представників центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

уповноважених представників центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну регуляторну політику;

уповноваженого представника Ради бізнес-омбудсмена;

представників засобів масової інформації;

розгляд матеріалів скарги у закритому засіданні - розгляд матеріалів скарги контролюючим органом, який відбувається виключно за участю платника податків - скаржника або його уповноважених представників (у тому числі адвокатів), уповноваженого представника Ради бізнес-омбудсмена (за умови прийняття Радою бізнес-омбудсмена до розгляду скарги, поданої платником податків) та представників центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значеннях, встановлених Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами України.

(пункт 5 розділу I у редакції наказу
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

6. Розгляд матеріалів скарг платників податків відбувається у закритому засіданні.

Розгляд матеріалів скарг у відкритому засіданні відбувається виключно на підставі письмового клопотання платника податків про відкритий розгляд матеріалів скарги, що додається, яке повинно містити:

перелік осіб з числа передбачених у пункті 5 цього розділу, залучення яких необхідне для розгляду матеріалів скарги у відкритому засіданні;

надання згоди на розголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника, що становлять конфіденційну інформацію, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов'язків;

надання згоди контролюючому органу на присутність залучених осіб під час відкритого засідання.

Не допускається відкритий розгляд скарги, якщо в матеріалах справи наявні відомості, що становлять державну таємницю.

(розділ I доповнено пунктом 6 згідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

II. Підвідомчість розгляду скарг

1. Скарги на рішення територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

(пункт 1 розділу II у редакції наказу
 Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9)

2. Скарги на рішення територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в частині виконання функцій контролюючого органу відповідно до підпункту 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

(пункт 2 розділу II у редакції наказу
 Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9)

3. Рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, прийняті за розглядом скарги платника податків, є остаточними і не підлягають подальшому адміністративному оскарженню, але можуть бути оскаржені в судовому порядку.

(пункт 3 розділу II у редакції наказу
 Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9)

4. Скарги на рішення контролюючого органу щодо нерезидентів визначені у пункті 56.3 1 статті 56 Податкового кодексу України, можуть бути подані до контролюючого органу, який прийняв такі оскаржувані рішення.

Контролюючий орган, який прийняв оскаржувані рішення, повинен розглянути скаргу нерезидента в порядку, визначеному для контролюючого органу вищого рівня.

(розділ II доповнено пунктом 4 згідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9)

III. Строки подання скарг

1. Скарга подається у письмовій формі до контролюючого органу вищого рівня протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що оскаржується.

(пункт 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9)

2. Пункт 2 виключено

(згідно з наказом Міністерства
 фінансів України від 14.01.2021 р. N 9,
у зв'язку з цим пункти 3 - 5
 вважати відповідно пунктами 2 - 4)

2. Якщо відповідно до Податкового кодексу України контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження такого рішення протягом тридцяти календарних днів, що настають за днем надходження такого рішення.

Зазначений тридцятиденний строк для оскарження рішень поширюється, у тому числі, на:

1) суми податкових зобов'язань з податку на майно, нараховані контролюючими органами фізичним особам;

2) рішення про:

розподіл суми грошових зобов'язань або податкового боргу між платниками податків, що виникають у результаті реорганізації;

погашення грошових зобов'язань або податкового боргу, забезпечених податковою заставою, до проведення такої реорганізації;

встановлення солідарної відповідальності за сплату грошових зобов'язань платника податків, який реорганізується, щодо всіх осіб, утворених у процесі реорганізації, що тягне за собою застосування режиму податкової застави стосовно всього майна таких осіб;

поширення права податкової застави на майно платника податків, який створюється шляхом об'єднання інших платників податків, якщо один або більше з них мали грошові зобов'язання або податковий борг, забезпечений податковою заставою.

3. У разі якщо останній день строків, зазначених у пунктах 1 - 3 цього розділу, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

4. Строки подання скарги на рішення контролюючих органів можуть бути продовжені за правилами і на підставах, визначених пунктом 102.6 статті 102 глави 9 розділу II Податкового кодексу України.

5. Протягом шести місяців з дати закінчення строку, встановленого пунктом 1 цього розділу, платник податків має право подати скаргу разом з клопотанням про поновлення пропущеного строку на подання скарги в адміністративному порядку та копіями підтверджуючих документів поважності причин його пропуску (за наявності). Контролюючий орган вищого рівня, розглядаючи клопотання платника податків, поновлює пропущений строк на подання скарги в адміністративному порядку, якщо визнає причини його пропуску поважними.

(розділ III доповнено пунктом 5 згідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9)

IV. Оформлення скарги

1. Скарга платника податків подається в письмовій формі та має включати таку інформацію:

прізвище, ім'я, по батькові, найменування (для юридичних осіб), податкову адресу платника податків, який подає скаргу;

найменування контролюючого органу;

реквізити оскаржуваного рішення;

підстави, за якими оскаржується рішення, обставини справи, які, на думку заявника, встановлені контролюючим органом неправильно чи не встановлені взагалі;

обґрунтування незгоди платника податків із рішенням контролюючого органу з посиланням на норми законодавства;

вимоги та клопотання платника податків, який подає скаргу;

відомості щодо повідомлення контролюючого органу, рішення якого оскаржується, про подання скарги до контролюючого органу вищого рівня;

відомості про оскарження рішення контролюючого органу до суду;

адресу, на яку слід надіслати рішення, прийняте за результатами розгляду скарги;

перелік документів, які додаються до скарги.

Скарги на рішення та на дії контролюючих органів викладаються та подаються окремо.

2. Платник податків може додавати до скарги розрахунки та докази, які він вважає за необхідне надати. Копії документів, які додаються до скарги, повинні бути належним чином засвідчені.

У скарзі може міститися клопотання про поновлення пропущеного строку на подання скарги в адміністративному порядку.

(пункт 2 розділу IV доповнено абзацом другим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9)

3. Скарга підписується особисто платником податків, який її подає, або його представником, уповноваженим на підписання скарги. Якщо скарга підписується представником платника податків, до неї долучається оригінал або належним чином завірена копія документа, який засвідчує повноваження такого представника відповідно до законодавства.

V. Порядок подання скарги

1. Скарга подається платником податків особисто або через свого представника безпосередньо до уповноваженого контролюючого органу або поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення.

Платник податків одночасно з поданням скарги до контролюючого органу вищого рівня зобов'язаний письмово повідомити про це контролюючий орган, який прийняв оскаржуване рішення.

2. Днем подання платником податків скарги є:

при поданні скарги безпосередньо до контролюючого органу - день фактичного отримання скарги контролюючим органом;

при надсиланні скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення зі скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.

3. У разі відсутності повідомлення про вручення або відбитка календарного штемпеля відділення поштового зв'язку на поштовому відправленні (конверті, бандеролі), що унеможливлює з'ясування дати отримання відділенням поштового зв'язку скарги, днем подання скарги вважається день надходження скарги до контролюючого органу.

VI. Права особи, яка подала скаргу

1. Особа, яка подала скаргу на рішення контролюючого органу, має право:

брати участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через його уповноважених представників (у тому числі адвокатів);

(абзац другий пункту 1 розділу VI у редакції наказу
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

під час розгляду матеріалів скарги висловлювати свою думку з питань, які виникають під час такого розгляду;

надавати документи, пояснення, доводи, які стосуються предмета скарги;

до прийняття рішення по скарзі відкликати її повністю або частково шляхом направлення письмової заяви до контролюючого органу, який її розглядає;

отримувати інформацію про розгляд скарги та одержувати рішення за результатами розгляду скарги;

ознайомлюватись із матеріалами перевірки та адміністративного оскарження в електронній та письмовій формі, робити з них копії, виписки за допомогою технічних засобів;

(пункт 1 розділу VI доповнено абзацом сьомим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

здійснювати технічну фіксацію засідання з розгляду матеріалів скарги за допомогою фото-, кінозйомки, відео-, звукозапису;

(пункт 1 розділу VI доповнено абзацом восьмим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

заявляти клопотання, що стосуються предмета розгляду скарги, в тому числі про:

(пункт 1 розділу VI доповнено абзацом дев'ятим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

участь та надання пояснень під час розгляду матеріалів скарги осіб, що проводили перевірку, приймали рішення (вчиняли дії) або брали участь у прийнятті оскаржуваного рішення;

(пункт 1 розділу VI доповнено абзацом десятим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

присутність під час розгляду матеріалів скарги за участю платника податків представників засобів масової інформації (якщо здійснюється відкритий розгляд матеріалів скарги).

(пункт 1 розділу VI доповнено абзацом одинадцятим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

2. Платник податків має право заявити про намір брати участь у розгляді матеріалів скарги одночасно із поданням відповідної скарги.

3. Клопотання про розгляд матеріалів скарги у відкритому засіданні має відповідати вимогам, передбаченим цим Порядком, та бути заявлене одночасно із поданням скарги.

Клопотання розглядається контролюючим протягом 10 робочих днів з моменту його отримання.

Про результати розгляду клопотання контролюючий орган повідомляє особу, яка його заявила, не пізніше п'яти робочих днів до дати розгляду матеріалів скарги.

Контролюючий орган не має права відмовити в задоволенні клопотання платника податків про розгляд матеріалів скарги у відкритому засіданні, за виключенням випадків, коли в клопотанні платника податків відсутні відомості, передбачені цим Порядком та/або в матеріалах справи наявні відомості, що становлять державну таємницю.

(розділ VI доповнено пунктом 3 гідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

4. Контролюючий орган, який розглядає скаргу, за клопотанням платника податків або з власної ініціативи, може залучити до розгляду матеріалів справи осіб, що проводили перевірку, приймали рішення (вчиняли дії) або брали участь в прийнятті оскаржуваного рішення.

(розділ VI доповнено пунктом 4 гідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

5. Неявка запрошених та належним чином повідомлених згідно із пунктом 5 розділу I цього Порядку осіб не перешкоджає розгляду матеріалів скарги.

(розділ VI доповнено пунктом 5 гідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

VII. Строк розгляду скарг

1. Реєстрація скарги відбувається в день її надходження до контролюючого органу. Відмова у прийнятті скарги платника податків забороняється.

2. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів, що настають за днем отримання скарги платника податків, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.

Вмотивованим є рішення, яке відповідає таким ознакам:

(пункт 2 розділу VII доповнено новим абзацом другим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

зазначені конкретні посилання на норми Податкового кодексу України та інші нормативно-правові акти, на яких воно ґрунтується, з урахуванням матеріалів скарги;

(пункт 2 розділу VII доповнено новим абзацом третім згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

по суті вимог чи заперечень платника податків контролюючий орган висловив свою позицію.

(пункт 2 розділу VII доповнено новим абзацом четвертим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849,
у зв'язку з цим абзац другий вважати відповідно абзацом п'ятим)

Рішення надсилається на адресу, зазначену платником податків у скарзі, а у разі незазначення такої адреси - на податкову адресу платника податків.

3. Керівник контролюючого органу (заступник керівника або інша уповноважена посадова особа) може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад двадцятиденний строк, визначений в пункті 2 цього розділу, але не більше шістдесяти календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного в пункті 2 цього розділу.

4. Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (заступника керівника або іншої уповноваженої посадової особи), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, що настає за останнім днем зазначених строків.

Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу (заступника керівника або іншої уповноваженої посадової особи) про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення двадцятиденного строку.

5. У разі якщо останній день строків, зазначених у пункті 2 цього розділу, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

VIII. Порядок розгляду скарг

1. За результатами проведення процедури адміністративного оскарження контролюючим органом приймається рішення. Рішення оформляються на бланку контролюючого органу, який розглянув скаргу.

2. Під час процедури адміністративного оскарження обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом, або інше рішення контролюючого органу є правомірним, покладається на контролюючий орган.

Контролюючий орган, який прийняв оскаржуване рішення, зобов'язаний надіслати до контролюючого органу вищого рівня, який розглядає скаргу, в електронній та/або письмовій формі всі документи, передбачені статтями 83 та 86 глави 8 розділу II Податкового кодексу України, які підтверджують правомірність прийнятого рішення, протягом 5 робочих днів з дня отримання повідомлення від платника податків про оскарження такого рішення та/або від контролюючого органу, який розглядає скаргу.

(пункт 2 розділу VIII доповнено абзацом другим згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

3. Під час розгляду матеріалів скарги платника податків в ході адміністративного оскарження враховуються податкові консультації, а також узагальнюючі податкові консультації, надані такому платнику податків контролюючим органом, з урахуванням положень статті 53 глави 3 розділу II Податкового кодексу України.

(пункт 3 розділу VIII із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

4. Контролюючий орган залишає скаргу без розгляду повністю або частково у разі, якщо:

скаргу не підписано особою, яка подала скаргу, чи її представником або до скарги не додано належним чином оформлених та завірених документів, які підтверджують повноваження представника на її підписання;

контролюючим органом вищого рівня прийнято рішення про відмову платнику податків у поновленні пропущеного строку на подання скарги в адміністративному порядку;

(пункт 4 розділу VIII доповнено новим абзацом третім згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9,
у зв'язку з цим абзаци третій - восьмий
 вважати відповідно абзацами четвертим - дев'ятим)

скаргу подано з пропуском строку, крім випадків, передбачених пунктами 4, 5 розділу III цього Порядку;

(абзац четвертий пункту 4 розділу VIII із змінами, внесеними
 згідно з наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2021 р. N 9)

скарга надійшла до контролюючого органу, який не уповноважений її розглядати;

до прийняття рішення по скарзі від платника податків, який її подав, надійшла заява про її відкликання (відмову від скарги) повністю чи частково;

платник податків оскаржив до суду рішення контролюючого органу;

платником податків до контролюючого органу раніше було подано скаргу з цього самого питання.

Про залишення скарги без розгляду контролюючий орган повідомляє платника податків у письмовій формі із зазначенням причин повернення.

5. Розгляд матеріалів скарги платника податків відбувається під час засідання.

У разі якщо платником податків заявлено клопотання про участь у розгляді матеріалів скарги представника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, представника центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну регуляторну політику, представника Ради бізнес-омбудсмена, то контролюючий орган, який розглядає скаргу, зобов'язаний не пізніше ніж за 3 робочих дні до дати проведення засідання із розгляду скарги повідомити електронною поштою таких осіб. У повідомленні зазначаються:

дата, час і місце розгляду матеріалів скарги;

найменування платника податків - юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податків;

дата отримання скарги;

сума грошового зобов'язання або податкового боргу, сума бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків або сума зменшення суми бюджетного відшкодування, що оскаржується;

інформація про можливість ознайомлення із матеріалами перевірки на вимогу таких осіб.

За рішенням Ради бізнес-омбудсмена та/або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в розгляді скарги платника податків в контролюючому органі вищого рівня беруть участь їх представники, незалежно від наявності клопотання платника податків про відкритий розгляд матеріалів скарги.

(розділ VIII доповнено пунктом 5 згідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

IX. Зміст рішення про результати розгляду скарги та його вручення

1. Контролюючий орган у разі розгляду скарги перевіряє правомірність та обґрунтованість рішення, що оскаржується, та приймає рішення про результати розгляду скарги.

2. За результатами розгляду скарги контролюючий орган приймає одне з таких рішень:

1) повністю задовольняє скаргу платника податків та скасовує рішення контролюючого органу, яке оскаржується;

2) частково задовольняє скаргу платника податків та в окремій частині скасовує рішення контролюючого органу, яке оскаржується;

3) залишає скаргу без задоволення, а рішення контролюючого органу, яке оскаржується, без змін;

4) зменшує (збільшує) суму грошового зобов'язання.

Під час прийняття цих рішень контролюючий орган має право зменшити (збільшити) суму грошового зобов'язання або податкового боргу, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків та у відповідній частині суми штрафних (фінансових) санкцій.

3. Рішення про результати розгляду скарги складається із вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин:

1) у вступній частині рішення зазначаються:

найменування платника податків - юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податків;

дата отримання скарги (дата і номер визначаються за даними реєстраційної картки або журналу реєстрації вхідної кореспонденції);

2) описова частина рішення має містити:

дату і номер рішення контролюючого органу, яке було оскаржено платником податків;

вимоги, зазначені у скарзі платника податків, та стислий зміст його позиції;

стислий виклад обставин, встановлених перевіркою, та докази, на яких ґрунтуються висновки контролюючого органу;

3) у мотивувальній частині рішення вказуються:

результати дослідження матеріалів скарги та обставини, з урахуванням яких приймається рішення;

пропозиції (у разі наявності) представника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, представника центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну регуляторну політику, представника Ради бізнес-омбудсмена;

мотиви, з яких відхиляються вимоги чи заперечення платника податків, пропозиції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, представника центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну регуляторну політику, представника Ради бізнес-омбудсмена, за умови, що такі пропозиції були надані контролюючому органу за 5 робочих днів до граничної дати прийняття рішення за скаргою платника податків; або мотиви, з яких висновки контролюючого органу, викладені в оскаржуваному рішенні, скасовуються повністю чи частково;

посилання на норми Податкового кодексу України та інші нормативно-правові акти, якими обґрунтовано рішення про результати розгляду скарги;

(підпункт 3 пункту 3 розділу IX у редакції наказу
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

4) у резолютивній частині рішення зазначається висновок про повне чи часткове задоволення скарги або про залишення скарги без задоволення.

У рішенні про результати розгляду скарги також зазначається про право особи, яка подала скаргу, у разі її незгоди з прийнятим рішенням оскаржити таке рішення до контролюючого органу вищого рівня у строки, визначені законодавством, або в судовому порядку.

4. Контролюючий орган має право виправити допущені при оформленні рішення про результати розгляду скарги описки чи арифметичні помилки, не змінюючи при цьому суть такого рішення. Виправлення проводиться шляхом направлення листа платнику податків, в якому зазначається зміст виправлених помилок.

5. Рішення за результатами розгляду скарги платника податків приймає керівник контролюючого органу (його заступник або уповноважена особа). Оригінал рішення після зазначення реєстраційного номера вихідної кореспонденції надсилається (надається) платнику податків.

(абзац перший пункту 5 розділу IX із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2017 р. N 670)

Рішення вважається надісланим (наданим) юридичній особі - платнику податків, якщо його вручено посадовій особі або уповноваженій особі такої юридичної особи - платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення на адресу, зазначену у скарзі як адреса, на яку необхідно надіслати рішення за результатами розгляду скарги, а у разі незазначення такої адреси в скарзі - на податкову адресу платника податків.

Рішення вважається надісланим (наданим) фізичній особі - платнику податків, якщо його вручено особисто фізичній особі або її законному представнику під розписку чи надіслано листом з повідомленням про вручення на адресу, зазначену у скарзі як адреса, на яку необхідно надіслати рішення за результатами розгляду скарги, а у разі незазначення такої адреси в скарзі - на податкову адресу платника податків.

6. У разі якщо пошта не може вручити платнику податків рішення за результатами розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти рішення за результатами розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків або з інших причин, рішення за результатами розгляду скарги вважається врученим платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення, із зазначенням причин невручення.

7. Копія рішення, прийнятого контролюючим органом вищого рівня за результатами розгляду скарги платника податків, надсилається для виконання до контролюючих органів, рішення яких оскаржувалось.

 

Директор Департаменту податкової,
митної політики та методології
бухгалтерського обліку

 

М. О. Чмерук

 



 

Додаток
до Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами
(пункт 6 розділу I)

                                                                                        Керівнику ________________________
                                                                                                                     (найменування контролюючого органу, який
                                                                                                                     розглядає скаргу)


                                                                                        Платник податку (уповноважений
                                                                                        представник та/або адвокат)
                                                                                        _________________________________________

                                                                                                                (повне або скорочене найменування для юридичних осіб, або
П. І. Б. для фізичних осіб, код за ЄДРПОУ для юридичних осіб, реєстраційний номер облікової картки платника
податків - фізичної особи, або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні
переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це
відповідний контролюючий орган та має відмітку в паспорті)

                                                                                      Податкова адреса платника податків
                                                                                      та/або адреса, на яку слід надіслати
                                                                                      відповідь на клопотання про відкритий
                                                                                      розгляд матеріалів скарги:
                                                                                      _________________________________


КЛОПОТАННЯ ПЛАТНИКА ПОДАТКІВ ПРО ВІДКРИТИЙ РОЗГЛЯД МАТЕРІАЛІВ СКАРГИ

Я, ____________________________________________________________________________, прошу
             (П. І. Б., посада посадової особи платника податків або уповноваженого представника та/або адвоката)
розглядати матеріали скарги про _________________________________________________________
                                                                                            (вимоги платника податків, реквізити оскаржуваного рішення)
у відкритому засіданні та залучити до розгляду
_____________________________________________________________________________________.

(перелік осіб з числа передбачених у пункті 5 розділу I Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 жовтня 2015 року N 916, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2015 року за N 1617/28062, залучення яких необхідне для розгляду матеріалів скарги у відкритому засіданні).

Надаю згоду посадовим (службовим) особам ___________________________________________ на:
                                                                                                                          (найменування контролюючого органу)

розголошення відомостей про платника податків, що становлять конфіденційну інформацію, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов'язків;

присутність залучених осіб під час відкритого засідання.

____________      ____________
         (дата)                         (підпис)


(Порядок доповнено додатком згідно з наказом
 Міністерства фінансів України від 28.09.2016 р. N 849)

Клопотання.doc
Завантажити
Пов'язані публікації
Публікації online видання Бібліотека «Баланс»
09:00
09:00

Оформлення результатів документальних перевірок: таблиця-підказка

Бібліотека Баланс № 1 «Довідник бухгалтера на 2025 рік» Якщо податкову перевірку у вас вже проведено, то потім оформлюються її результати. На цьому етапі у платників податків виникає чимало запитань щодо послідовності дій, строків підписання акта перевірки, подання до нього заперечень т...

Олена Кантерман

14.01.2025 53 0 0

Правова допомога
10:47
10:47

На оригіналі ліцензії на зберігання пального немає позначки про внесення чергового платежу: чи можуть її анулювати?

Баланс-Агро № 51 від 17 грудня 2024 року Ситуація. У 2020 році підприємство отримало ліцензію на зберігання пального для власних потреб на 5 років. Щорічно, починаючи з 2021 року, воно здійснювало чергові платежі. У 2023 році було своєчасно проведено черговий платіж, але оригінал ліцензії не було н...

Маргарита Майоренко

13.12.2024 174 0 0

Господарські операції в агросекторі
11:00
11:00

На оригіналі ліцензії на зберігання пального немає позначки про внесення чергового платежу: чи можуть її анулювати?

Ситуація. У 2020 році підприємство отримало ліцензію на зберігання пального для власних потреб на 5 років. Щорічно, починаючи з 2021 року, воно здійснювало чергові платежі. У 2023 році було своєчасно проведено черговий платіж, але оригінал ліцензії не було надано до ДПС, тому позначка про цей платіж...

Маргарита Майоренко

13.12.2024 446 0 1

Публікації online видання Бібліотека «Баланс»
09:26
09:26

Оформлення результатів документальних перевірок: таблиця-підказка

Бібліотека Баланс № 24 «Перевірки контролюючими органами: правила проведення та нюанси» Якщо податкову перевірку у вас вже проведено, то потім оформлюються її результати. На цьому етапі у платників податків виникає чимало запитань щодо послідовності дій, строків підписання акта перевірк...

Олена Кантерман

24.12.2024 43 0 0

Публікації online видання Бібліотека «Баланс»
09:01
09:01

Оскаржуємо рішення ДПС в адміністративному порядку: правила та строки

Бібліотека Баланс № 24 «Перевірки контролюючими органами: правила проведення та нюанси»Якщо платник податків не згоден з рішенням податкового органу, то спочатку його можна оскаржити в адміністративному порядку. А вже в разі отримання незадовільного рішення є сенс звертатися до суду. На...

Маргарита Майоренко

24.12.2024 41 0 0

Публікації online видання Бібліотека «Баланс»
09:52
09:52

У які строки зараз можна оскаржити податкове повідомлення-рішення в суді?

Бібліотека Баланс № 24 «Перевірки контролюючими органами: правила проведення та нюанси» Ситуація. За результатами податкової перевірки нашому підприємству було направлено податкове повідомлення-рішення (далі – ППР), яким донараховано податкові зобов’язання. Підприємство не п...

Олена Кантерман

24.12.2024 53 0 0

Публікації online видання Бібліотека «Баланс»
09:39
09:39

Складаємо заперечення до акта податкової перевірки

Бібліотека Баланс № 24 «Перевірки контролюючими органами: правила проведення та нюанси»Суть питання. Якщо за результатами податкової перевірки ви отримали акт, з яким не згодні, то першим кроком може бути подання заперечень до акта перевірки. Саме на цьому етапі у платника податків є мо...

Наталя Романова

24.12.2024 89 0 0

Правова допомога
23:47
23:47

У які строки зараз можна оскаржити податкове повідомлення-рішення в суді?

Баланс-Агро № 29 від 16 липня 2024 року Ситуація. За результатами податкової перевірки нашому підприємству було направлено податкове повідомлення-рішення (далі – ППР), яким донараховано податкові зобов’язання. Підприємство не погоджується з таким донарахуванням і має намір оскаржити ППР...

Олена Кантерман

15.07.2024 72 0 0

Перевірки
21:44
21:44

У які строки зараз можна оскаржити податкове повідомлення-рішення в суді?

Баланс № 29 від 16 липня 2024 року Ситуація. За результатами податкової перевірки нашому підприємству було направлено податкове повідомлення-рішення (далі – ППР), яким донараховано податкові зобов’язання. Підприємство не погоджується з таким донарахуванням і має намір оскаржити ППР у су...

Олена Кантерман

15.07.2024 91 0 0

Перевірки
12:00
12:00

У які строки зараз можна оскаржити податкове повідомлення-рішення в суді?

Ситуація. За результатами податкової перевірки нашому підприємству було направлено податкове повідомлення-рішення (далі – ППР), яким донараховано податкові зобов’язання. Підприємство не погоджується з таким донарахуванням і має намір оскаржити ППР у суді. Чули, що раніше строк судового о...

Олена Кантерман

11.07.2024 261 0 1

Податки та збори
09:18
09:18

Складаємо заперечення до акта податкової перевірки

Баланс-Бюджет № 17 від 23 квітня 2024 року Суть питання. Якщо за результатами податкової перевірки ви отримали акт, з яким не згодні, то першим кроком може бути подання заперечень до акта перевірки. Саме на цьому етапі у платника податків є можливість довести законність своїх дії, додати документи,...

Наталя Романова

22.04.2024 62 0 0

Оподаткування
10:26
10:26

Складаємо заперечення до акта податкової перевірки

Баланс-Агро № 17 від 23 квітня 2024 року Суть питання. Якщо за результатами податкової перевірки ви отримали акт, з яким не згодні, то першим кроком може бути подання заперечень до акта перевірки. Саме на цьому етапі у платника податків є можливість довести законність своїх дії, додати документи, я...

Наталя Романова

19.04.2024 120 0 1

Перевірки
10:05
10:05

Складаємо заперечення до акта податкової перевірки

Баланс № 17 від 23 квітня 2024 року Суть питання. Якщо за результатами податкової перевірки ви отримали акт, з яким не згодні, то першим кроком може бути подання заперечень до акта перевірки. Саме на цьому етапі у платника податків є можливість довести законність своїх дії, додати документи, які не...

Наталя Романова

19.04.2024 121 0 0

Перевірки
11:00
11:00

Складаємо заперечення до акта податкової перевірки

Суть питання. Якщо за результатами податкової перевірки ви отримали акт, з яким не згодні, то першим кроком може бути подання заперечень до акта перевірки. Саме на цьому етапі у платника податків є можливість довести законність своїх дії, додати документи, які не було взято до уваги під час перевірк...

Наталя Романова

18.04.2024 664 0 2

Щоденний бухгалтерський огляд
10:37
10:37

Коли податкова залишає скаргу без розгляду?

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що Порядком оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затвердженим наказом Мінфіну від 21.10.2015 № 916 (далі – Порядок № 916), визначено процедуру оскарження платниками податків под...

Редакція

09.11.2023 27 0 0

Щоденний бухгалтерський огляд
11:42
11:42

Права особи, яка подала скаргу на рішення контролюючого органу

Особа, яка подала скаргу на рішення контролюючого органу, має право: брати участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через його уповноважених представників (у т. ч. адвокатів); під час розгляду матеріалів скарги висловлювати свою думку з питань, які виникають під час такого розгляду; над...

Редакція

30.10.2023 29 0 0

Кадри та зарплата
09:50
09:50

Оскаржуємо рішення ДПС в адміністративному порядку: правила та строки

Баланс-Бюджет № 34 від 22 серпня 2023 року Якщо платник податків не згоден з рішенням податкового органу, то спочатку його можна оскаржити в адміністративному порядку. А вже в разі отримання незадовільного рішення є сенс звертатися до суду. На відміну від процедури судового оскарження, подання скар...

Маргарита Майоренко

21.08.2023 37 0 0

Контроль та аудит
09:25
09:25

Оформлення результатів документальних перевірок: таблиця-підказка

Баланс-Бюджет № 34 від 22 серпня 2023 року Якщо податкову перевірку у вас вже проведено, то потім оформлюються її результати. На цьому етапі у платників податків виникає чимало запитань щодо послідовності дій, строків підписання акта перевірки, подання до нього заперечень та оскарження результатів ...

Олена Кантерман

21.08.2023 67 0 0

Перевірки
09:27
09:27

Оскаржуємо рішення ДПС в адміністративному порядку: правила та строки

Якщо платник податків не згоден з рішенням податкового органу, то спочатку його можна оскаржити в адміністративному порядку. А вже в разі отримання незадовільного рішення є сенс звертатися до суду. На відміну від процедури судового оскарження, подання скарги в адміністративному порядку є безплатною,...

Маргарита Майоренко

24.12.2024 150 0 0

Про затвердження Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами

Головна:

  • Головна
  • Спецтема
  • Кадровик
  • Комерція
  • Агро
  • Медичні КНП
  • Спецрозбір
  • Реальна бухгалтерія
  • Агропорадники
  • Вебінари
  • Новини
  • Online бібліотека «Баланс»
  • Online видання «Баланс»
  • Online видання «Баланс-Агро»
  • Мітки

Підписатися на Uteka:

  • Спецтема - 8400 грн. / рік.
  • Кадровик - 7116 грн. / рік.
  • Комерція - 6864 грн. / рік.
  • Агро - 7248 грн. / рік.
  • Медичні КНП - 4416 грн. / рік.
  • Спецрозбір - 8400 грн. / рік.
  • Агропорадники - 3600 грн. / рік.
  • Вебінари - 6000 грн. / рік.
  • Online бібліотека «Баланс» - 8352 грн. / рік.
  • Online видання «Баланс» - 7704 грн. / рік.
  • Online видання «Баланс-Агро» - 7704 грн. / рік.
  • Популярні статті

Про нас:

  • Про нас
  • Зв'язатися з нами
  • Техпідтримка
  • Наші телефони
  • Користувацька угода

Партнери:

  • Depositphotos

Спільноти:

  • Facebook
  • Instagram
  • Telegram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

© 2014-2025