• Професійні журнали
    • Uteka
    • Портал Баланс-Бюджет
    • Видання "Баланс-Клуб"
  • Новини
  • Вебінари
  • Спецрозбір
  • Правова база
  • Конкурс
  • Магазин
  • Академiя
    Beta
  • Сервіси
  • Свiт позитива
  • Про нас
  • UAB: Кредити для Агро
  • Розділи
  • Головна
  • Правова база
    • Всі категорії
    • Всі категорії Ютека
    • Агро
    • Комерція
    • Новини
    • Спецрозбір
    • Медичні КНП
    • Вебінари
    • Online бібліотека «Баланс»
    • Online видання «Баланс»
    • Online видання «Баланс-Агро»
    • Агропорадники
    • Реальна бухгалтерія
    • Спецтема
    • Кадровик
    • Консультаційна лінія
    • ----------------
    • Всі категорії порталу Бюджет
    • Баланс-Бюджет
    • Online Баланс-Бюджет
    • Спецвипуски. Освіта
    • Держоргани
    • Спецпроєкти Бюджет
    • Новини Бюджет
    • Сервіси. Баланс-Бюджет
    • Вебінари. Баланс-Бюджет
    • ----------------
    • Моя професія
    • Моє життя
    • Бухгалтерська кухня
    • Uteka
    • ----------------
    • Календар бухгалтера
    • Дані для розрахунків
    • Калькулятори
    • Форми і бланки
    • Зразки
    • Чеклісти
    • ----------------
    • Правова база
  • Вхід
  • Підписатися
  • Кадровик
    • Трудовий та цивільний договір
    • Трудові відносини
    • Відпустки та час відпочинку
    • Військовий облік та бронювання
    • Пільги та гарантії працівникам
    • Режим роботи та робочий час
    • Навчання та стажування
    • Кадрове діловодство
    • Професійна класифікація
    • Охорона праці
    • Соціальне страхування
    • Перевірки та відповідальність
    • Юридична консультація
    • Звітність
    • Зразки кадрових документів
    • Спецвипуски для кадровика
  • Комерція
    • Зовнішньоекономічна діяльність
    • Документообiг
    • Зарплата і кадри
    • Карантин
    • МСФЗ
    • Робота з приватними підприємцями
    • Розрахунки
    • Спецвипуски для комерційних підприємств
    • Схеми бухгалтерських проводок
    • Облік, податки та звiтнiсть
    • Господарські операції
    • Приватний підприємець
    • Фінансовий аудит
    • Школа бухгалтера: просто про облік
    • Юридичні консультації
    • Перевірки
    • Uteka
    • Блог редакції Uteka-Комерція
  • Агро
    • Державна підтримка та інвестиції
    • Земля та земельні правовідносини
    • Карантин
    • Оподаткування та бухоблік сільгосппідприємств
    • Оплата праці та кадри в С/Г
    • Галузевий бухгалтерський облік в С/Г
    • Перевірки с/г підприємств
    • Фермерське господарство
    • Господарські операції в агросекторі
    • Розрахунки в С/Г
    • Спецвипуски для агропідприємств
    • Школа бухгалтера с/г галузі
    • Юридичні консультації
    • Uteka
    • Блог редакції Uteka-Агро
  • Медичні КНП
    • Організаційні документи
    • Планування діяльності
    • Бухоблік та оподаткування
    • Оплата праці та кадровий облік
    • Юридична підтримка
    • Карантин
Чеклісти Баланс-Бюджет Спецрозбір Реальна бухгалтерія Агропорадники Краще
 
Проф. журнали Новини Правова база Конкурс Магазин Академiя
Beta
Сервіси Бюджет Свiт позитива
Підписатися на Uteka Техпідтримка Моя база
Мій кабінет
Проф. журнали
Головна Спецтема Кадровик Комерція Агро Медичні КНП Спецрозбір Реальна бухгалтерія Агропорадники Вебінари Новини Online бібліотека «Баланс» Online видання «Баланс» Online видання «Баланс-Агро» Краще
Конкурс
Про конкурс Особистий кабінет
Магазин
Всі розділи Книжки Проф. журнали Заходи Сувеніри Бухгал.система "Баланс" Комплекти Uteka Доставка і оплата Контакти
Сервіси
Чеклісти Календар бухгалтера Дані для розрахунків Калькулятори Форми і бланки Зразки
Бюджет
Баланс-Бюджет Спецвипуски. Освіта Новини Бюджет Вебінари. Баланс-Бюджет Медицина Держоргани Спецпроєкти Бюджет Online Баланс-Бюджет
Свiт позитива
Моє життя Бухгалтерська кухня Uteka Моя професія Листівки
Академiя
Всі курси Партнерство Техпідтримка
  • Усі документи
  • Про затвердження По...
Зміст документа
Зміст документа
Детальна інформація

Наразі діє

Набрання чинності 21.06.2002

Тип документа

Наказ

Номер документа

319

Дата затвердження

15.05.2002

Дата вступу в дію

21.06.2002

Суб'єкт нормотворчості

Міністерство фінансів України

Галузі

Фінансове право

Наказом затверджено Порядок призупинення бюджетних асигнувань. Цей Порядок визначає дії Міністерства фінансів України, органів Державної казначейської служби України, органів Державної аудиторської служби України, Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, місцевих фінансових органів, головних розпорядників бюджетних коштів у разі прийняття рішення про призупинення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів відповідно до пункту 3 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України.

Міністерство фінансів України

Наказ
від 15 травня 2002 року N 319

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 
31 травня 2002 р. за N 467/6755

Про затвердження Порядку призупинення бюджетних асигнувань

Із змінами і доповненнями, внесеними
 наказами Міністерства фінансів України
 від 8 жовтня 2010 року N 1185,
 від 2 грудня 2011 року N 1546,
 від 1 грудня 2016 року N 1054,
від 2 серпня 2018 року N 665,
від 31 травня 2019 року № 227

На підставі статті 117 Бюджетного кодексу України НАКАЗУЮ: 
1. Затвердити Порядок призупинення бюджетних асигнувань, що додається. 
2. Департаменту по бюджету забезпечити державну реєстрацію цього наказу в Міністерстві юстиції України. 
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. 
 
Міністр

 І. О. Юшко 


ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства фінансів України
від 15 травня 2002 р. N 319 

Зареєстровано 
в Міністерстві юстиції України 
31 травня 2002 р. за N 467/6755 

 

Порядок 
призупинення бюджетних асигнувань

(У тексті цього Порядку та в додатках до нього слова "бюджетне правопорушення" у всіх відмінках замінено словами "порушення бюджетного законодавства"
у відповідних відмінках згідно з наказом Міністерства фінансів України від 8 жовтня 2010 року N 1185)
(У тексті Порядку слова "орган Державного казначейства України" у всіх відмінках та числах замінено словами "орган Державної казначейської служби України"
у відповідних відмінках та числах згідно з наказом Міністерства фінансів України від 2 грудня 2011 року N 1546)

(У тексті Порядку слова "чи одержувач" в усіх відмінках виключено згідно з наказом Міністерства фінансів України від 2 серпня 2018 року N 665)

1. Цей Порядок визначає дії Міністерства фінансів України, органів Державної казначейської служби України, органів Державної аудиторської служби України, Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, місцевих фінансових органів, головних розпорядників бюджетних коштів у разі прийняття рішення про призупинення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів відповідно до пункту 3 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України. 

(пункт 1 із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.12.2011 р. N 1546, від 01.12.2016 р. N 1054)

2. Призупинення бюджетних асигнувань передбачає припинення повноважень на взяття бюджетного зобов'язання на відповідну суму на строк від одного до трьох місяців у межах поточного бюджетного періоду шляхом внесення змін до помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету або помісячного розпису спеціального фонду бюджету (плану асигнувань загального фонду бюджету або плану спеціального фонду бюджету та помісячного плану використання бюджетних коштів закладу вищої освіти, наукової установи або закладу охорони здоров'я) і може застосовуватися у разі: 

(абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2018 р. N 665)

взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України; 

порушення вимог Бюджетного кодексу України при здійсненні попередньої оплати за товари, роботи та послуги за рахунок бюджетних коштів, а також порушення порядку і термінів здійснення такої оплати; 

здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів без реєстрації бюджетних зобов'язань, за відсутності підтвердних документів чи при включенні до платіжних документів недостовірної інформації, а також безпідставної відмови у проведенні платежу органами Державної казначейської служби України; 

нецільового використання бюджетних коштів; 

порушення вимог Бюджетного кодексу України при здійсненні витрат державного бюджету (місцевого бюджету) у разі несвоєчасного набрання чинності законом про Державний бюджет України (несвоєчасного прийняття рішення про місцевий бюджет); 

надання кредитів з бюджету чи повернення кредитів до бюджету з порушенням вимог Бюджетного кодексу України та/або встановлених умов кредитування бюджету; 

здійснення бюджетними установами запозичень у будь-якій формі або надання бюджетними установами юридичним чи фізичним особам кредитів з бюджету всупереч Бюджетному кодексу України; 

здійснення видатків, кредитування місцевого бюджету, які відповідно до Бюджетного кодексу України мають проводитися з іншого бюджету; 

здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч Бюджетному кодексу України чи закону про Державний бюджет України; 

здійснення видатків на утримання бюджетної установи одночасно з різних бюджетів всупереч Бюджетному кодексу України чи закону про Державний бюджет України; 

інших випадків порушення бюджетного законодавства учасником бюджетного процесу. 

(пункт 2 у редакції наказу Міністерства  фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

3. Рішення про призупинення бюджетних асигнувань приймає Міністр фінансів України, Міністр фінансів Автономної Республіки Крим, керівник місцевого фінансового органу на підставі протоколу про порушення бюджетного законодавства або акта ревізії та доданих до нього документів. 

(абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.12.2011 р. N 1546)

Рішення про призупинення бюджетних асигнувань оформляється наказом Міністерства фінансів України або розпорядженням про призупинення бюджетних асигнувань Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, місцевого фінансового органу (далі - уповноважений орган) (додаток 1).

(абзац другий пункту 3 у редакції наказу  Міністерства фінансів України від 02.12.2011 р. N 1546, 
із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 02.08.2018 р. N 665)

абзац третій пункту 3 виключено

(згідно з наказом Міністерства  фінансів України від 02.12.2011 р. N 1546)

абзац четвертий пункту 3 виключено

(згідно з наказом Міністерства  фінансів України від 02.12.2011 р. N 1546)

абзац п'ятий пункту 3 виключено

(згідно з наказом Міністерства  фінансів України від 02.12.2011 р. N 1546,  
у зв'язку з цим абзац шостий вважати абзацом третім)

(абзац другий пункту 3 замінено абзацами другим - п'ятим  
згідно з наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

У разі неприйняття рішення про призупинення асигнувань уповноважений орган інформує про це орган, що встановив порушення бюджетного законодавства, із обґрунтуванням причин.

(пункт 3 доповнено новим абзацом третім згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2018 р. N 665)

Призупинення бюджетних асигнувань не застосовується за раніше виявлені і усунені розпорядником бюджетних коштів порушення бюджетного законодавства або у разі ведення ним позовної роботи, спрямованої на усунення порушення бюджетного законодавства.

(пункт 3 доповнено новим абзацом четвертим згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2018 р. N 665)

Про прийняті за бюджетний період рішення про призупинення бюджетних асигнувань Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим та місцеві фінансові органи інформують Міністерство фінансів України до 10 лютого наступного за звітним бюджетним періодом року за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. Якщо рішення про призупинення бюджетних асигнувань не приймалися, про зазначене інформується Міністерство фінансів України.

(пункт 3 доповнено новим абзацом п'ятим згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2018 р. N 665,
із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів від 31.05.2019 р. № 227)

Призупинення бюджетних асигнувань до органів Державної казначейської служби України застосовується відповідно до вимог законодавства. 

(пункт 3 доповнено абзацом шостим згідно з наказом  
Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

4. Бюджетні асигнування призупиняються з 1-го числа місяця, наступного за датою прийняття рішення про призупинення бюджетних асигнувань. 

(абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

Бюджетні асигнування призупиняються на термін від одного місяця до трьох у межах поточного бюджетного періоду в обсязі, що дорівнює 50 відсоткам асигнувань, затверджених у плані асигнувань загального фонду бюджету або плані спеціального фонду бюджету розпорядника бюджетних коштів за скороченою економічною класифікацією видатків бюджету і класифікацією кредитування бюджету та помісячному плані використання бюджетних коштів закладу вищої освіти, наукової установи або закладу охорони здоров'я за відповідними показниками на цей період, за винятком асигнувань, передбачених за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України. 

(абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з  
наказами Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.08.2018 р. N 665)

5. У разі виявлення порушення бюджетного законодавства та наявності підстав для призупинення бюджетних асигнувань протокол про порушення бюджетного законодавства або акт ревізії разом з пропозиціями щодо призупинення бюджетних асигнувань подається до Міністерства фінансів України, Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, відповідного фінансового органу залежно від рівня бюджету, стосовно коштів якого допущене порушення. 

(абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

Пропозиції щодо призупинення бюджетних асигнувань, які підписує керівник органу, що встановив порушення бюджетного законодавства, або особа, яка його заміщує, мають містити код та назву програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету або код та назву програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів (код та назву Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів), за якими пропонується призупинити бюджетні асигнування.

(абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з  
наказами Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.08.2018 р. N 665,
в редакції Наказу Міністерства фінансів від 31.05.2019 р. № 227)

Разом з пропозиціями необхідно подати копію плану асигнувань розпорядника бюджетних коштів, яким порушено бюджетне законодавство, та копії довідок про внесення змін до нього. 

(абзац третій пункту 5 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

6. Рішення про призупинення бюджетних асигнувань є підставою для внесення змін до помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету або помісячного розпису спеціального фонду бюджету (плану асигнувань загального фонду бюджету або плану спеціального фонду бюджету та помісячного плану використання бюджетних коштів закладу вищої освіти, наукової установи або закладу охорони здоров'я) шляхом перенесення бюджетних асигнувань на наступні періоди.

(пункт 6 із змінами, внесеними згідно з наказом  
Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, 
у редакції наказу Міністерства  фінансів України від 02.08.2018 р. N 665)

7. Рішення про призупинення бюджетних асигнувань складається у п'яти примірниках - один оригінал і чотири копії. 

(абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

Оригінал рішення про призупинення бюджетних асигнувань залишається органові, який його прийняв, для внесення змін до помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету або помісячного розпису спеціального фонду бюджету. 

(абзац другий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  
наказами Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.08.2018 р. N 665)

Одна копія рішення про призупинення бюджетних асигнувань передається відповідному органу Державної казначейської служби України разом з довідкою про внесення змін до помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету або помісячного розпису спеціального фонду бюджету. 

(абзац третій пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  
наказами Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185,

від 02.08.2018 р. N 665)

Друга копія рішення про призупинення бюджетних асигнувань передається розпорядникові бюджетних коштів, яким порушено бюджетне законодавство. 

(абзац четвертий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

Третя копія рішення про призупинення бюджетних асигнувань передається головному розпорядникові бюджетних коштів, до мережі якого належить розпорядник бюджетних коштів. 

(абзац п'ятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

Четверта копія рішення про призупинення бюджетних асигнувань протягом п'яти робочих днів надсилається органові, за поданням якого його прийнято. 

(абзац шостий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

8. Розпорядник бюджетних коштів, якому призупинені бюджетні асигнування, в установлені у рішенні про призупинення бюджетних асигнувань терміни подає відповідному уповноваженому органу засвідчену підписом уповноваженої на це посадової особи розпорядника бюджетних коштів інформацію про усунення порушення бюджетного законодавства та копії документів, що її підтверджують.

(пункт 8 із змінами, внесеними згідно з наказами  
Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.08.2018 р. N 665, від 31.05.2019 р. № 227)

9. Підставою для відновлення дії бюджетних асигнувань на рахунках розпорядників бюджетних коштів є прийняття рішення про відновлення дії бюджетних асигнувань керівником уповноваженого органу, яким прийнято рішення про призупинення бюджетних асигнувань, за результатами аналізу отриманої інформації про усунення порушення бюджетного законодавства або ведення позовної роботи, спрямованої на усунення порушення бюджетного законодавства, та документального підтвердження факту усунення порушення бюджетного законодавства або ведення позовної роботи, спрямованої на усунення порушення бюджетного законодавства (копія позовної заяви з відміткою відповідного суду про її реєстрацію).

(абзац перший пункту 9 у редакції наказу  
Міністерства фінансів України від 02.08.2018 р. N 665, від 31.05.2019 р. № 227)

Рішення про відновлення дії бюджетних асигнувань оформляється наказом Міністерства фінансів України або розпорядженням про відновлення дії бюджетних асигнувань Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, місцевого фінансового органу (додаток 3).

(пункт 9 доповнено абзацом другим згідно з наказом Міністерства фінансів України від 02.12.2011 р. N 1546, 
абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2018 р. N 665)
(пункт 9 у редакції наказу Міністерства  фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

10. Рішення про відновлення дії бюджетних асигнувань є підставою для внесення з 1-го числа місяця, наступного за датою його прийняття, змін до помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету або помісячного розпису спеціального фонду бюджету та плану асигнувань із загального фонду бюджету чи плану спеціального фонду бюджету та помісячного плану використання бюджетних коштів закладу вищої освіти, наукової установи або закладу охорони здоров'я і наступного взяття зобов'язань. 

(пункт 10 із змінами, внесеними згідно з наказами  
Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.08.2018 р. N 665) 

11. Рішення про відновлення дії бюджетних асигнувань складається у чотирьох примірниках - один оригінал і три копії. 

(абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

Оригінал рішення про відновлення дії бюджетних асигнувань залишається органові, керівник якого прийняв рішення, для внесення змін до помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету або помісячного розпису спеціального фонду бюджету. 

(абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з  
наказами Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.08.2018 р. N 665)

Одна копія рішення про відновлення дії бюджетних асигнувань передається відповідному органу Державної казначейської служби України разом з довідкою про внесення змін до помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету або помісячного розпису спеціального фонду бюджету. 

(абзац третій пункту 11 із змінами, внесеними згідно з 
 наказами Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185, від 02.08.2018 р. N 665)

Друга копія рішення про відновлення дії бюджетних асигнувань передається головному розпорядникові бюджетних коштів, до мережі якого належить розпорядник бюджетних коштів, яким порушено бюджетне законодавство. 

(абзац четвертий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

Третя копія рішення про відновлення дії бюджетних асигнувань передається розпорядникові бюджетних коштів, яким порушено бюджетне законодавство. 

(абзац п'ятий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з  
наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2010 р. N 1185)

12. У разі неусунення порушення бюджетного законодавства розпорядником бюджетних коштів або невжиття заходів щодо його усунення за наявності незалежних від розпорядника бюджетних коштів обставин у терміни, встановлені у рішенні про призупинення бюджетних асигнувань, керівник уповноваженого органу має право на повторне застосування призупинення бюджетних асигнувань щодо такого розпорядника бюджетних коштів у межах строку, встановленого абзацом другим пункту 3 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України та абзацом першим пункту 2 цього Порядку. Якщо у визначений строк розпорядником бюджетних коштів не усунуто порушення бюджетного законодавства або не вжито заходів щодо його усунення за наявності незалежних обставин, керівник уповноваженого органу має право на застосування іншого заходу впливу за порушення бюджетного законодавства відповідно до законодавства.

(Порядок доповнено пунктом 12 згідно з наказом  
Міністерства фінансів України від 02.12.2011 р. N 1546, 
пункт 12 у редакції наказу Міністерства  фінансів України від 02.08.2018 р. N 665)

 

Начальник Управління державного 
бюджету та бюджетної політики

     
 

С. Л. Фещук 

Додатки
до Порядку призупинення бюджетних асигнувань 

Додатки до порядку.docx
Завантажити
Пов'язані публікації
Застосування КЕКВ та бюджетне планування
14:00
14:00

Нецільове використання бюджетних коштів: запобігаємо неправомірним видаткам

Що слід розуміти під поняттям «нецільове використання бюджетних коштів», щоб уникнути бюджетних правопорушень, спричинених неправомірними видатками? Яку відповідальність передбачено за нецільове використання бюджетних коштів? Проаналізуємо в цій статті. Що слід розуміти під поняттям &laq...

Людмила Ільяш

25.03.2022 817 0 0

Бухгалтерський облік
12:33
12:33

Особливості реєстрації бюджетних зобов’язань в органах держказначейства

Баланс-Бюджет № 34 від 30 серпня 2021 року Розпорядники та одержувачі бюджетних коштів для забезпечення функціонування своїх установ/організацій здійснюють закупівлю потрібних товарів, робіт і послуг. Оплата цих товарів, робіт і послуг відповідно до договорів про закупівлю здійснюється через рахунк...

Олена Афоніна

27.08.2021 74 0 0

Казначейське обслуговування.
17:00
17:00

Особливості реєстрації бюджетних зобов’язань в органах держказначейства

Розпорядники та одержувачі бюджетних коштів для забезпечення функціонування своїх установ/організацій здійснюють закупівлю потрібних товарів, робіт і послуг. Оплата цих товарів, робіт і послуг відповідно до договорів про закупівлю здійснюється через рахунки, відкриті в органах Держказначейства. Для ...

Олена Афоніна

20.08.2021 284 0 0

Юридичні питання
15:21
15:21

Порушення бюджетного законодавства: заходи впливу та відповідальність

Баланс-Бюджет № 28 від 6 липня 2020 року Одним із основних складових економіки держави є її бюджетна система. Бюджетним законодавством передбачено низку заходів впливу, які застосовуються в разі його порушення учасниками бюджетного процесу. Зокрема, керівники та інші посадові особи, яких визнано по...

Олександр Козка

26.06.2020 86 0 0

Застосування КЕКВ і бюджетне планування.
10:00
10:00

Порушення бюджетного законодавства: заходи впливу та відповідальність

Одним із основних складових економіки держави є її бюджетна система. Бюджетним законодавством передбачено низку заходів впливу, які застосовуються в разі його порушення учасниками бюджетного процесу. Зокрема, керівники та інші посадові особи, яких визнано порушниками, можуть бути притягнуті до дисци...

Олександр Козка

26.06.2020 2853 0 0

Про затвердження Порядку призупинення бюджетних асигнувань

Головна:

  • Головна
  • Спецтема
  • Кадровик
  • Комерція
  • Агро
  • Медичні КНП
  • Спецрозбір
  • Реальна бухгалтерія
  • Агропорадники
  • Вебінари
  • Новини
  • Online бібліотека «Баланс»
  • Online видання «Баланс»
  • Online видання «Баланс-Агро»
  • Мітки

Підписатися на Uteka:

  • Спецтема - 8400 грн. / рік.
  • Кадровик - 7116 грн. / рік.
  • Комерція - 6864 грн. / рік.
  • Агро - 7248 грн. / рік.
  • Медичні КНП - 4416 грн. / рік.
  • Спецрозбір - 8400 грн. / рік.
  • Агропорадники - 3600 грн. / рік.
  • Вебінари - 6000 грн. / рік.
  • Online бібліотека «Баланс» - 8352 грн. / рік.
  • Online видання «Баланс» - 7704 грн. / рік.
  • Online видання «Баланс-Агро» - 7704 грн. / рік.
  • Популярні статті

Про нас:

  • Про нас
  • Зв'язатися з нами
  • Техпідтримка
  • Наші телефони
  • Користувацька угода

Партнери:

  • Depositphotos

Спільноти:

  • Facebook
  • Instagram
  • Telegram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

© 2014-2025