• Професійні журнали
    • Uteka
    • Портал Баланс-Бюджет
    • Видання "Баланс-Клуб"
  • Новини
  • Вебінари
  • Спецрозбір
  • Правова база
  • Конкурс
  • Магазин
  • Академiя
    Beta
  • Сервіси
  • Свiт позитива
  • Про нас
  • UAB: Кредити для Агро
  • Розділи
  • Головна
  • Правова база
    • Всі категорії
    • Всі категорії Ютека
    • Агро
    • Комерція
    • Новини
    • Спецрозбір
    • Медичні КНП
    • Вебінари
    • Online бібліотека «Баланс»
    • Online видання «Баланс»
    • Online видання «Баланс-Агро»
    • Агропорадники
    • Реальна бухгалтерія
    • Спецтема
    • Кадровик
    • Консультаційна лінія
    • ----------------
    • Всі категорії порталу Бюджет
    • Баланс-Бюджет
    • Online Баланс-Бюджет
    • Спецвипуски. Освіта
    • Держоргани
    • Спецпроєкти Бюджет
    • Новини Бюджет
    • Сервіси. Баланс-Бюджет
    • Вебінари. Баланс-Бюджет
    • ----------------
    • Моя професія
    • Моє життя
    • Бухгалтерська кухня
    • Uteka
    • ----------------
    • Календар бухгалтера
    • Дані для розрахунків
    • Калькулятори
    • Форми і бланки
    • Зразки
    • Чеклісти
    • ----------------
    • Правова база
  • Вхід
  • Підписатися
  • Кадровик
    • Трудовий та цивільний договір
    • Трудові відносини
    • Відпустки та час відпочинку
    • Військовий облік та бронювання
    • Пільги та гарантії працівникам
    • Режим роботи та робочий час
    • Навчання та стажування
    • Кадрове діловодство
    • Професійна класифікація
    • Охорона праці
    • Соціальне страхування
    • Перевірки та відповідальність
    • Юридична консультація
    • Звітність
    • Зразки кадрових документів
    • Спецвипуски для кадровика
  • Комерція
    • Зовнішньоекономічна діяльність
    • Документообiг
    • Зарплата і кадри
    • Карантин
    • МСФЗ
    • Робота з приватними підприємцями
    • Розрахунки
    • Спецвипуски для комерційних підприємств
    • Схеми бухгалтерських проводок
    • Облік, податки та звiтнiсть
    • Господарські операції
    • Приватний підприємець
    • Фінансовий аудит
    • Школа бухгалтера: просто про облік
    • Юридичні консультації
    • Перевірки
    • Uteka
    • Блог редакції Uteka-Комерція
  • Агро
    • Державна підтримка та інвестиції
    • Земля та земельні правовідносини
    • Карантин
    • Оподаткування та бухоблік сільгосппідприємств
    • Оплата праці та кадри в С/Г
    • Галузевий бухгалтерський облік в С/Г
    • Перевірки с/г підприємств
    • Фермерське господарство
    • Господарські операції в агросекторі
    • Розрахунки в С/Г
    • Спецвипуски для агропідприємств
    • Школа бухгалтера с/г галузі
    • Юридичні консультації
    • Uteka
    • Блог редакції Uteka-Агро
  • Медичні КНП
    • Організаційні документи
    • Планування діяльності
    • Бухоблік та оподаткування
    • Оплата праці та кадровий облік
    • Юридична підтримка
    • Карантин
Чеклісти Баланс-Бюджет Спецрозбір Реальна бухгалтерія Агропорадники Краще
 
Проф. журнали Новини Правова база Конкурс Магазин Академiя
Beta
Сервіси Бюджет Свiт позитива
Підписатися на Uteka Техпідтримка Моя база
Мій кабінет
Проф. журнали
Головна Спецтема Кадровик Комерція Агро Медичні КНП Спецрозбір Реальна бухгалтерія Агропорадники Вебінари Новини Online бібліотека «Баланс» Online видання «Баланс» Online видання «Баланс-Агро» Краще
Конкурс
Про конкурс Особистий кабінет
Магазин
Всі розділи Книжки Проф. журнали Заходи Сувеніри Бухгал.система "Баланс" Комплекти Uteka Доставка і оплата Контакти
Сервіси
Чеклісти Календар бухгалтера Дані для розрахунків Калькулятори Форми і бланки Зразки
Бюджет
Баланс-Бюджет Спецвипуски. Освіта Новини Бюджет Вебінари. Баланс-Бюджет Медицина Держоргани Спецпроєкти Бюджет Online Баланс-Бюджет
Свiт позитива
Моє життя Бухгалтерська кухня Uteka Моя професія Листівки
Академiя
Всі курси Партнерство Техпідтримка
  • Усі документи
  • Про затвердження По...
Зміст документа
Зміст документа
Детальна інформація

Наразі діє

Набрання чинності 06.06.2018

Тип документа

Постанова

Номер документа

433

Дата затвердження

10.05.2018

Дата вступу в дію

06.06.2018

Суб'єкт нормотворчості

Кабінет Міністрів України

Галузі

Адміністративне право

Кабінет Міністрів затвердив Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків.

Рішення прийняте з метою виконання вимог статті 15 Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна” та статті 5 Закону України “Про управління об’єктами державної власності”.

Прийнятий Порядок забезпечить конкурентність та відкритість проведення електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації.

Відповідальним за забезпечення консультаційної та підприємницької діяльності, спрямованої на обслуговування та розвиток електронної торгової системи, визначено державне підприємство “ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ”, що належить до сфери управління Мінекономрозвитку.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 10 травня 2018 р. N 433

Київ

Про затвердження Порядку відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків та визначення адміністратора електронної торгової системи

Із змінами і доповненнями, внесеними
 постановою Кабінету Міністрів України
 від 2 грудня 2020 року N 1182

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 та частини першої статті 15 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, що додається.

2. Визначити державне підприємство "ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ", що належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі, відповідальним за забезпечення функціонування електронної торгової системи - адміністратором електронної торгової системи.

3. Міністерству економічного розвитку і торгівлі щороку до 1 березня переглядати розміри плати за тестування, на розвиток електронної торгової системи і за використання електронної торгової системи та в разі потреби подавати Кабінетові Міністрів України відповідні пропозиції.

 

Прем'єр-міністр України

В. ГРОЙСМАН

Інд. 25


 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 травня 2018 р. N 433

ПОРЯДОК
відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків

1. Цей Порядок визначає механізм відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації (далі - відбір), авторизації електронних майданчиків.

2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

авторизація - надання оператору електронного майданчика (далі - оператор) продуктивного ключа для роботи в електронній торговій системі за результатами проходження оператором відбору та тестування відповідності роботи інтерфейсу програмування додатків електронного майданчика такого оператора сценаріям роботи програмування додатків електронної торгової системи;

заявка на тестування - оформлене у письмовому вигляді звернення щодо проведення тестування, яке подається оператором адміністратору електронної торгової системи (далі - адміністратор) відповідно до вимог цього Порядку;

продуктивний ключ - ідентифікатор авторизованого електронного майданчика для проведення роботи в електронній торговій системі.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна".

3. Дата початку відбору операторів визначається адміністратором. Інформація про початок відбору розміщується на офіційному сайті адміністратора за п'ять робочих днів до початку відбору.

4. Оператор для проходження відбору повинен відповідати таким вимогам:

бути зареєстрованим в установленому законодавством порядку;

мати в наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань передбачену частиною другою статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи;

не мати порушеного провадження у справі про банкрутство, а також не перебувати у процесі ліквідації;

не підпадати під застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції";

мати право на використання електронного майданчика (документ, що підтверджує право власності на електронний майданчик або право користування електронним майданчиком);

мати право на використання доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик, в Інтернеті (документ, що підтверджує право користування оператором таким доменним іменем);

мати розроблені та розміщені на сайті оператора інструкції для користувачів електронного майданчика;

(пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

мати в наявності не менше шести працівників для забезпечення належного процесу проведення електронних аукціонів;

(пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

мати сформований статутний капітал в розмірі не менше ніж 1 млн. гривень;

(пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

мати власний кол-центр з відповідним програмним забезпеченням та застосуванням технології IP-телефонії та/або передавати на договірній основі іншим особам виконання функції кол-центру електронного майданчика (з відповідним програмним забезпеченням та застосуванням технології IP-телефонії);

(пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

мати бездоганну ділову репутацію в розумінні Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" та не мати зафіксованих порушень законодавства про економічну конкуренцію та/або порушень правил недобросовісної конкуренції, таких як маніпулювання розміром винагороди оператора, підкупу працівників інших осіб, розповсюдження недостовірної інформації про учасників ринку тощо;

(пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

мати не менше одного року досвіду діяльності на ринку реалізації майна / активів на конкурентних засадах у формі аукціонів, що підтверджується відповідними довідкою та копіями документів;

(пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

мати чинний засіб криптографічного захисту, що підтверджує автентичність доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик, та використовується для забезпечення безпечного з'єднання між сервером веб-сайту оператора та учасниками аукціону (SSL-сертифікат).

(пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

5. З метою здійснення відбору операторів, підключення їх до електронної торгової системи за рішенням адміністратора утворюється комісія.

Комісія протягом п'яти робочих днів з дня отримання від адміністратора документів, що підтверджують відповідність оператора вимогам, визначеним у пункті 4 цього Порядку, подає адміністратору розроблені за результатами своєї роботи рекомендації стосовно проведення тестування або відмови в проведенні тестування такого електронного майданчика.

6. Після отримання рекомендацій комісії відповідно до пункту 5 цього Порядку адміністратор приймає рішення щодо тестування електронного майданчика.

7. Тестування електронного майданчика здійснюється адміністратором на платній основі за умови надходження від оператора заявки на тестування, внесення плати за тестування та укладення між оператором та адміністратором договору про проведення тестування.

8. Плата за тестування у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян вноситься оператором на банківський рахунок адміністратора.

9. У разі успішного проходження тестування плата за подальше тестування одного і того самого електронного майданчика не справляється. З операторів, які на момент набрання чинності цим Порядком мають дійсний продуктивний ключ для проведення роботи в електронній торговій системі, плата за проведення тестування не справляється.

10. У разі відмови в авторизації електронного майданчика плата за повторне тестування вноситься оператором відповідно до пункту 8 цього Порядку.

11. Після завершення процесу тестування електронного майданчика адміністратор приймає рішення про завершення тестування в межах строку, визначеного пунктом 13 цього Порядку, із зазначенням результатів проходження тестування.

12. Адміністратор надає оператору протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення, визначеного в пункті 11 цього Порядку, лист-підтвердження про проходження тестування електронного майданчика щодо відповідності вимогам електронної торгової системи або повідомляє оператору про відмову в авторизації з обґрунтуванням причин відмови.

13. Загальний строк проходження відбору та авторизації оператора не може перевищувати 60 робочих днів з дня отримання адміністратором плати за тестування відповідно до пункту 8 цього Порядку.

Строк проходження тестування електронного майданчика не може перевищувати 40 робочих днів з дня отримання плати за тестування відповідно до пункту 8 цього Порядку.

14. За умови проходження тестування електронний майданчик набуває статусу авторизованого (попередньо авторизованого) та отримує продуктивний ключ.

У разі тимчасової відсутності на офіційному сайті адміністратора технічної можливості проведення деяких видів процедур відбору оператора адміністратор може прийняти рішення щодо попередньої авторизації електронних майданчиків на підставі відповідної рекомендації комісії.

15. Підключення електронного майданчика за умови успішного проходження тестування щодо відповідності вимогам електронної торгової системи та подальше використання ним електронної торгової системи здійснюється на підставі договору про використання електронної торгової системи між адміністратором та оператором (далі - договір), істотними умовами якого є:

(абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

предмет договору;

строк дії договору;

права та обов'язки сторін;

порядок та умови використання електронної торгової системи;

порядок та умови припинення доступу оператора до електронної торгової системи;

порядок припинення договору;

порядок та умови внесення оператором плати на розвиток електронної торгової системи;

(абзац восьмий пункту 15 із змінами, внесеними згідно з
 постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

відповідальність сторін.

16. Договір укладається протягом 10 робочих днів з дати отримання відповідним оператором листа-підтвердження про проходження тестування.

У разі зміни оператора авторизованого електронного майданчика юридична особа, якій в установленому законодавством порядку передано право на використання авторизованого електронного майданчика, протягом 10 робочих днів з моменту передачі такого права подає звернення про зміну оператора адміністратору. Адміністратор протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідного звернення перевіряє відповідність оператора вимогам пункту 4 цього Порядку та в разі такої відповідності укладає з новим оператором договір.

16 1. У разі припинення доступу електронного майданчика до електронної торгової системи оператор зобов'язаний забезпечити конфіденційність та цілісність даних, отриманих від електронної торгової системи та учасників аукціонів, та здійснення дій, необхідних для завершення раніше оголошених через такий електронний майданчик електронних аукціонів та процедур в електронній торговій системі. Такий оператор не може заводити нові лоти чи реєструвати нових учасників та повідомляє учасникам, зареєстрованим в аукціонах через його авторизований електронний майданчик, про прийняття рішення про припинення доступу такого електронного майданчика до електронної торгової системи та про можливість повернути учасникам їх гарантійні внески.

Оператор, щодо якого вперше прийнято рішення про припинення доступу його авторизованого електронного майданчика до електронної торгової системи, має право подати повторну заявку на тестування його електронного майданчика не раніше ніж через три місяці з дня технічного припинення доступу його електронного майданчика до електронної торгової системи.

У разі повторного припинення доступу авторизованого електронного майданчика до електронної торгової системи за порушення вимог законодавства про приватизацію в частині незабезпечення виконання вимог до сплати, перерахування, повернення або здійснення інших дій щодо гарантійних, реєстраційних внесків, плати на розвиток електронної торгової системи оператор має право подати заявку на тестування його електронного майданчика не раніше ніж через півтора роки з дня технічного припинення доступу його електронного майданчика до електронної торгової системи.

У разі повторного припинення доступу авторизованого електронного майданчика до електронної торгової системи за інші порушення вимог законодавства про приватизацію, а саме вчинення оператором дій, що перешкоджають функціонуванню електронної торгової системи; порушення вимог щодо цілісності даних, незабезпечення своєчасної передачі статусів на всіх етапах аукціону; непроведення перевірки та/або проведення неповної перевірки відповідності ідентифікаційної інформації, наданої потенційним покупцем, під час його реєстрації (невірна ідентифікація особи), що призвело до відміни аукціону, визнання аукціону таким, що не відбувся, або істотно вплинуло на аукціон та його результати; технічні збої з вини оператора у процесі проведення електронних аукціонів, доступ до яких було надано через відповідний електронний майданчик; технічне втручання в дані або підміна даних в електронній торговій системі через відповідний електронний майданчик; невиконання умов договору про використання електронної торгової системи, оператор має право подати заявку на тестування його електронного майданчика не раніше ніж через півроку з дня технічного припинення доступу його електронного майданчика до електронної торгової системи.

Оператор, який не забезпечив виконання вимог абзацу першого цього пункту, позбавляється права подавати в подальшому заявки на тестування його електронного майданчика.

(Порядок доповнено пунктом 16 1 згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

17. Оператор в порядку, визначеному договором про використання електронної торгової системи між адміністратором та оператором, вносить на банківський рахунок адміністратора плату на розвиток електронної торгової системи.

Плата на розвиток електронної торгової системи визначається з урахуванням податку на додану вартість, вираховується з плати за участь в електронному аукціоні, встановленої Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. N 432 (Офіційний вісник України, 2018 р., N 47, ст. 1641, N 62, ст. 2136), та становить:

у разі, коли ціна продажу становить більше ніж 64000 тис. гривень, - 0,3 відсотка ціни продажу об'єкта приватизації;

у разі, коли ціна продажу становить не менше ніж 4000 тис. та не більше ніж 64000 тис. гривень, - 0,75 відсотка ціни продажу об'єкта приватизації;

у разі, коли ціна продажу становить менше ніж 4000 тис. гривень, - 1,2 відсотка ціни продажу об'єкта приватизації.

(пункт 17 у редакції постанови Кабінету
 Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

18. Пункт 18 виключено

(згідно з постановою Кабінету
 Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

19. Плата на розвиток електронної торгової системи та плата за тестування зараховуються на окремий банківський рахунок адміністратора, призначений для покриття витрат адміністратора на забезпечення функціонування електронної торгової системи для продажу об'єктів малої приватизації.

(пункт 19 із змінами, внесеними згідно з постановою
 Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. N 1182)

20. В електронній торговій системі повинна бути створена комплексна система захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно з вимогами законодавства у сфері захисту інформації.

Вимоги щодо захисту інформації в електронній торговій системі визначає адміністратор з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Підключення електронного майданчика до електронної торгової системи здійснюється адміністратором після виконання вимог, визначених у документації на комплексну систему захисту інформації електронної торгової системи.

Оператор може створювати комплексну систему захисту інформації своєї інформаційно-телекомунікаційної системи самостійно за умови погодження технічного завдання на її створення з адміністратором та Держспецзв'язку і самостійного отримання атестата відповідності комплексної системи захисту інформації за результатами державної експертизи у сфері технічного захисту інформації.

Засоби криптографічного захисту інформації, у тому числі засоби електронного цифрового підпису, що використовуються в роботі авторизованого електронного майданчика, повинні мати чинні експертні висновки або сертифікати відповідності за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації.

Оператор авторизованого електронного майданчика повинен надавати звіт щодо інформаційної безпеки за формою, установленою адміністратором, у визначені строки або у разі виникнення інцидентів, пов'язаних з інформаційною безпекою.

21. Інформація щодо переліку авторизованих електронних майданчиків розміщується на офіційному сайті адміністратора та оновлюється адміністратором протягом 10 робочих днів з дня підключення нового електронного майданчика до електронної торгової системи та/або припинення доступу електронного майданчика до електронної торгової системи. Посилання на відповідну сторінку офіційного сайта адміністратора, на якій міститься зазначена інформація, розміщується органами приватизації на своїх офіційних сайтах.

Пов'язані публікації
Юридичні питання
09:25
09:25

Особливості приватизації комунального майна

Баланс-Бюджет № 11 від 22 березня 2021 року Територіальні громади наділені правом відчуження (приватизації) належного їм майна в порядку та у способи, установлені чинним законодавством. Продаж об’єктів приватизації ефективним приватним власникам є одним із шляхів економічного зростання терито...

Олександр Козка

17.03.2021 81 0 0

Застосування КЕКВ і бюджетне планування.
11:27
11:27

Особливості приватизації комунального майна

Територіальні громади наділені правом відчуження (приватизації) належного їм майна в порядку та у способи, установлені чинним законодавством. Продаж об’єктів приватизації ефективним приватним власникам є одним із шляхів економічного зростання територіальних громад, залучення інвестицій та попо...

Олександр Козка

12.03.2021 312 0 0

Новини законодавства
15:39
15:39

Документи, які набрали чинності 06 червня 2018 року

Постанова КМУ від 10.05.2018 № 433 «Про затвердження Порядку відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків та визначення адміністратора електронної торгової системи»; ...

Редакція

06.06.2018 1598 0 0

Про затвердження Порядку відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків та визначення адміністратора електронної торгової системи

Головна:

  • Головна
  • Спецтема
  • Кадровик
  • Комерція
  • Агро
  • Медичні КНП
  • Спецрозбір
  • Реальна бухгалтерія
  • Агропорадники
  • Вебінари
  • Новини
  • Online бібліотека «Баланс»
  • Online видання «Баланс»
  • Online видання «Баланс-Агро»
  • Мітки

Підписатися на Uteka:

  • Спецтема - 8400 грн. / рік.
  • Кадровик - 7116 грн. / рік.
  • Комерція - 6864 грн. / рік.
  • Агро - 7248 грн. / рік.
  • Медичні КНП - 4416 грн. / рік.
  • Спецрозбір - 8400 грн. / рік.
  • Агропорадники - 3600 грн. / рік.
  • Вебінари - 6000 грн. / рік.
  • Online бібліотека «Баланс» - 8352 грн. / рік.
  • Online видання «Баланс» - 7704 грн. / рік.
  • Online видання «Баланс-Агро» - 7704 грн. / рік.
  • Популярні статті

Про нас:

  • Про нас
  • Зв'язатися з нами
  • Техпідтримка
  • Наші телефони
  • Користувацька угода

Партнери:

  • Depositphotos

Спільноти:

  • Facebook
  • Instagram
  • Telegram
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube

© 2014-2025